OpenStreetMap: mapy pro Garminy zdarma [návod]

Vezměte ten nejlepší (cyklo)turistický hardware a zadarmo do něj nacpěte ty nejlepší (cyklo)turistické mapy. Poradíme, jak na to.

Chcete-li vyrážet na trasy ostatních bajkerů, máte několik možností: vzít telefon s některou ze skvělých mobilních aplikací, nebo zvolit speciální zařízení. A ta nejlepší dnes dělá (ať se vám to líbí nebo ne) Garmin. Pro milovníky zamaštěných řetězů vymysleli hoši řadu Edge, která je pro ně přesně vyladěna. I když jak pro koho, takovým těm cykloturistům skvěle poslouží i turistické řady.

Klepněte pro větší obrázek
Článek vyšel na webu TrailHunter.cz.
To je centrum zapálených hledačů klikatých trailů pro horská kola.

Garmin Edge pro bikery: co mapy?

Řada Edge obsahuje několik modelů od těch nejjednodušších (Edge 20/25) až po ty nejpokročilejší (Edge 1000). Edge 25 v ceně pár tisíc nepodporuje mapy, to umí až Edge 520 a vyšší. Jde však o modely bez dotykového displeje, které se soustředí především na přesné měření různých statistických parametrů: poloha, rychlost, kadence šlapání (se senzorem), srdeční tep (s hrudním pásem), nastoupané metry a z toho všeho vypočítané kvadriliony statistických informací.

Nejnovější modely můžete propojit s mobilem a buď odesílat v reálném čase svou polohu (třeba manželce, chrti pak svému trenérovi…), nebo se honit po Stravě. O tom v některém z dalších článků.

Samotné mapy pro Garminy jsou však… prekérka. Sám výrobce nabízí různé topografické mapy České republiky, avšak tyto přidává jen k některým svým navigacím. Jsou samozřejmostí u těch turistických (eTrex, Dakota, Oregon, Montana), u cyklistické řady Edge ji však dostanete až od poměrně drahé řady 800. A co když chcete vyrazit do zahraniční a neztratit se? Pak si můžete mapu buď za pár tisíc koupit, anebo… anebo se nabízí zdarma dostupné mapy z projektu OpenStreetMap.

OpenStreetMap je komunitní projekt. Na vývoji a úpravách map se může podílet každý, třeba i vy, podobně jako na tvorbě Wikipedie. I z tohoto důvodu jsou mapy k dispozici zcela zdarma.

Mapy OpenStreetMap nejsou vždy a všude tak podrobné, jako placené alternativy. Silně záleží na místní komunitě. V řadě míst však placené alternativy i překonávají. A když nic nestojí, nic vám nebrání je vyzkoušet. Návod by měl být funkční pro všechny Garminy, které práci s mapou podporují.

1. Nastavte parametry mapy

Aby váš Garmin mapovému podkladu z OSM porozuměl, je třeba jej dostat do souboru ve formátu .img. K tomu slouží řada volně dostupných služeb, nám se osvědčila ta na adrese garmin.openstreetmap.nl. Šup tam!

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení parametrů na garmin.openstreetmap.nl

Nejprve nastavte parametry podle obrázku:

Choose your map type: Routable Bicycle
Choose a predefined country: ve třetí roletce Europe vyberte Czech Republic (nebo jinou zemi, která vás zajímá)
Perhaps you’d like to add some additional tiles: služba vám automaticky vybere celou zemi, kterou zvolíte. Pokud chcete zvolit jen některou část, klepněte na zatržítko a tlačítko Reset Selection. Následně naklikejte jen ta místa, která vás zajímají a kam vyrážíte.

Klepněte pro větší obrázek
Volba jednotlivých polí: pozor na celkovou velikost mapy

Máte-li Garmin s paměťovou kartou, máte vyhráno. Celá ČR včetně území okolo hranic zabere sotva 373 MB. Pokud ale máte zařízení s omezenou paměťovou kapacitou (třeba Edge 520 nabízí jen 100 MB vnitřní paměti), musíte pečlivě vybrat, která území si do paměti nahrajete.

2. Zvolte e-mail pro doručení

Request your map or download it directly: zde zadejte svou skutečnou e-mailovou adresu. Služba totiž potřebuje čas na vygenerování mapy a řeší požadavky postupně. Kdo dřív přijde, má dřív mapu. A pokud je služba zasekaná, bude vaše mapa připravená třeba za pár hodin. Takže to nenechávejte na poslední chvíli před odjezdem na trip a raději si mapy uložte do foroty.

3. Vygenerujte vlastní OSM mapu

Po stisku tlačítka Build my map vám nejprve dorazí první e-mail s odkazem, na kterém najdete pořadí svého požadavku a odhad doby, kdy bude mapa vygenerována. Až bude vaše mapa uvařena, dorazí další mejl s odkazem ke stažení.

Klepněte pro větší obrázek
Tadá! vaše mapa je uvařena a připravena ke stažení.

Pozor, vaše mapy budou uchovány jen po dobu 60 hodin, takže se stažením neotálejte. Po klepnutí na odkaz se dostanete do adresářové struktury s celou řadou souborů. Vás bude zajímat soubor s příponou .zip. V tomto archivu se nachází jediný soubor s příponou .img, kterému Garminy rozumí.

Klepněte pro větší obrázek
Stáhněte soubor s příponou .zip a rozbalte jej. Výsledkem bude jediný soubor s příponou .img.

4. Nakopírujte mapu do přístroje

Soubor s příponou .img následně stačí nakopírovat do Garminu připojeného přes USB, nebo na paměťovou kartu microSD, kterou následně vložíte do Garminu. Soubor vložte do adresáře na úroveň dalších map (většinou Garmin – Maps), avšak u některých modelů to může být odlišné. Zařízení podporující přímo práci s mapou (Edge od 800 výše, turistické modely) dokáží zobrazit více map najednou, respektive si jejich zobrazení zvolíte přímo v nastavení.

Návod pro Garmin Edge 520: tato cyklonavigace má omezenou vnitřní paměť (cca 100 MB) a podporuje zobrazení jediné mapy. V přístroji je již obsažena jen velmi hrubá Basemap, a to v souboru gmapbmap.img. Zabírá asi 51 MB, tedy polovinu dostupné kapacity, takže si ji zazálohujte do počítače a z garminu ji smažte. Vámi staženou mapu dle postupu, o velikosti maximálně 100 MB (pár MB nechejte pro záznamy cest apod.), zkopírujte do přístroje a přejmenujte právě na gmapbmap.img. Nic dalšího dělat nemusíte, přístroj si po spuštění natáhne rovnou tuto vaši mapu.

A to je vše, po spuštění a případném povolení zobrazení mapy můžete OSM využívat ke své plné spokojenosti. U starších přístrojů doporučuji používat vždy jen jednu mapu pro zachování dostatečné svižnosti. Pamatujte také, že u modelů bez dotykového displeje (hlavně naše cyklistické Edge…) je práce s mapou hodně omezená a méně pohodlná, nicméně pro hrubou orientaci poslouží skvěle.

Díky OSM tak můžete mít ve svém Garminu mapy jakéhokoliv koutu světa zcela zdarma.

Diskuze (8) Další článek: Apple, Microsoft i Samsung. Všichni chtějí chytrý prsten

Témata článku: , , , , , Canvas, Celá ČR, Tile, Montana, Garminy, Tiles, Žďár, Pro +, Hrudní pás, Návod, Přesné měření, Odjezd,