Samsung Galaxy 3: Android s kompromisy (megatest)

Samsung Galaxy 3 je levnější variantou Galaxy S v oblasti střední třídy. Vyplatí se pořídit levnější model, nebo si raději připlatit za highend?

V červnu představený Samsung i5800 Galaxy 3 je přímým nástupcem Samsungu i5700 Spica. I když jsme se dočkali downgradu v podobě taktu procesoru (800 MHz u Spicy vs. 667 MHz u Galaxy 3) a rozlišení displeje, dostal testovaný model kýžený Android 2.1. Již z designu je patrné, že se zařízení inspirovalo u Galaxy S. Můžeme s klidem říci, že se jedná o jeho odlehčenou variantu určenou pro středně náročné uživatele.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy 3 na tiskových snímcích

Pro toho, kdo má zkušenosti s Galaxy S, musím potvrdit, že je Galaxy 3 pomalejší, s horším displejem a hardwarem a ubíralo se i na některých funkcích. Na druhou stranu ti, kteří nevyužijí potenciálu vlajkové lodi Samsungu, se mohou s klidem spokojit s levnější variantou. Co se týče přímé konkurence mimo vlastní stáj, je jí bezesporu HTC Wildfire.

Samsung Galaxy 580
Samsung Galaxy 580Androidový telefon s kapacitním dotykovým displejem o rozlišení WQVGA nabízí kromě osvědčeného operačního systému i nadstavbu TouchWiz 3.0. Telefon podporuje GPS i Wi-Fi a jeho fotoaparát má rozlišení 3 MPx.rozměry a hmotnost: 114 × 55 × 13 mm, 110 g
displej: 3,2'', kapacitní TFT, 240 × 400, 16 mil. barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), HSDPA (3,6 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 512 MB, 256 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 500 mAh
operační systém: Android 2.1
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video, autofocus
71%
hardware
N/A*
software
katalogpreview
cena: 5 740 Kč (koupit)

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní konstrukční zpracování
  • Android 2.1 Eclair s grafickou nadstavbou TouchWiz 3.0
  • velkokapacitní baterie 1 500 mAh
  • kvalitní zvukový výstup s ekvalizérem a efekty
  • DivX certifikace a bezproblémové přehrávání AVI videí bez konverze

Hlavní nedostatky:

  • otisky prstů na krytech přístroje
  • občas se nelze připojit k zapamatované Wi-Fi automaticky
  • displeji by slušelo větší rozlišení, texty jsou občas lehce rozmazané
  • občasné zpomalení přístroje při procházení nabídek
  • portál Samsung Apps nabízí v době psaní recenze pouze 2 widgety, nic víc
  • nahrávání pouze QVGA videa, fotoaparátu chybí přisvětlení

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Magnet na otisky

Galaxy 3 je na první pohled poněkud robustnějším přístrojem nežli Galaxy S, jeho rozměry jsou 113,5 × 55 × 12,9 mm, v kapse vás pak bude tížit 109 gramů. Možná spíše než do kapse bych ale telefon umístil do pouzdra. Lesklé kryty telefonu jdou s dobou a nejsem si úplně jist, jak by telefon obstál při náhodném dotyku s ostřejšími předměty. Zadní kryt a přední panel, byť oba vyrobené z plastu, jsou magnetem na otisky prstů, takže určitě budou chtít čas od času vyleštit nějakým hadříkem. Ten v balení chybí a ostatně, marně si vzpomínám, kdy jsem jej naposled viděl v balení nějakého dotykového přístroje. Zařízení se v dlani drží dobře, možná za to může i brada ve spodní části zadního krytu, ve které je umístěn reproduktor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na bocích přístroje toho k vidění moc není, až na klávesy regulující hlasitost na levém boku. Jestliže jste praváci, můžete je ovládat levou rukou, zatímco ukazováček trochu v krkolomné pozici dosáhne na zamykací klávesu na horní hraně. Za gumovou záslepkou, u které se bojím, že by se postupem času mohla od telefonu odlomit, se skrývá microUSB konektor. Do 3,5mm konektoru jack si budete moci zapojit dodávaná i vlastní sluchátka. Mechanická spoušť fotoaparátu chybí, musíte se při focení spolehnout na softwarovou na displeji. Fotoaparát umístěný na zadní straně dokáže pořizovat snímky o rozlišení 3,2 megapixelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 
Největší prostor na čelní ploše je samozřejmě vyhrazen displeji. Tentokrát máme tu čest s 3,2" kapacitním zobrazovačem typu TFT, který pracuje v rozlišení 240 × 400 bodů. Super AMOLED displejům, se kterými jsme se u Samsungu již setkali, konkurovat nemůže, ale při srovnání s ostatními TFT panely se nenechá zahanbit. Pozorovací úhly jsou velmi dobré, ke zkreslení barev při bočních pohledech nedochází. Horší je to s krycím sklíčkem, na kterém se odráží téměř vše z okolí. Na sluníčku si navíc budete muset místy zakrývat rukou displej, abyste na něm něco viděli. Písmo zobrazované na displeji se mi někdy jevilo trochu rozmazané, může za to zvolený rastr při poměrně velké úhlopříčce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Kvalitní plast

Pod displejem jsou umístěny hlavní hardwarové prvky v čele se středovou klávesou, která vás vrací do pohotovostního režimu. Když už se zdá, že žádná další cesta z aplikací nevede, vždy je tu levá klávesa, která vyvolá kontextové menu. Jejím podržením se aktivuje funkce rychlého hledání napříč telefonním seznamem, aplikacemi nebo webem. Zpětná šipka vás vrátí o úroveň výše. Nad displejem se kromě stříbrné mřížky reproduktoru nachází i senzor přiblížení. Co se týče zpracování, musím vyzdvihnout kvalitu konstrukce. Nikde nic nevrže, vše drží pevně na svém místě. Své o tom ví i zadní kryt držící na šesti pacičkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sloty pro SIM kartu a paměťovou kartu microSD (v základním balení najdete 1GB kartu s redukcí) jsou umístěny po bocích přístroje. Zvláště zasouvání SIM evokuje možnost jejího vytahování za chodu, telefon to ale dokáže rozpoznat a okamžitě se restartuje. Proč byly prvky vloženy na boky? Jednoduše proto, aby uvnitř zbylo místo pro rozměrnou 1 500mAh baterii. Uvážíme-li, že stejnou kapacitou oplývá i baterie Galaxy S, je to velmi dobrá zpráva. Při intenzivním testování všech funkcí jsem se dostal zhruba na tři dny výdrže, do toho započítávám i několik telefonátů, hodinový poslech hudby denně, občasné hraní her, focení, a zhruba hodinové surfování na webu přes Wi-Fi.

Témata článku: Samsung, , , HTC Wildfire, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy 580, Samsung Galaxy S, Kvalitní poslech, Diakritika, Komp, Plnohodnotná podpora, Mega +, Velkokapacitní baterie, Sam, Zelené tlačítko, Kompromis, Mega, GAL, Zadávací pole, #Android, Občasné hraní, Občasné zpomalení, Samsun