Samsung Galaxy Tab: tablet univerzál (megatest)

Oceníte nekompromisní konektivitu včetně telefonních funkcí, ale při pohledu na plastové šasi zabolí cena vyšší než u konkurence.

Samsung vstoupil na rozrůstající se trh tabletů se zařízením Galaxy Tab. Napoprvé sáhl po řešení se sedmipalcovým displejem a Androidem. Se systémem nasbíral bohaté zkušenosti ve smartphonech a možná i proto má jeho nový tablet blízko k mobilu. Na Samsung Galaxy Tab se proto můžete dívat dvěma způsoby. Jako na přerostlý telefon, který je pouze hračkou, nebo jako na praktický tablet, který dokáže být každodenní pomůckou. Během dlouhodobého testování jsme se snažili přivodit co nejvíce situací, ve kterých Samsung Galaxy Tab najde využití.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Tab na tiskových snímcích  

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní zpracování, na tablet přijatelné rozměry
  • zcela pasivní chlazení
  • plné telefonní funkce včetně SMS
  • výkonný procesor a samostatný grafický čip
  • operační systém Android 2.2 Froyo
  • podpora češtiny včetně Swype
  • přehrávání DivX a Xvid filmů s titulky

Hlavní nedostatky:

  • akumulátor nelze uživatelsky vyjmout
  • chybí stadardní konektor microUSB
  • senzorová ovládací tlačítka mají nespolehlivé podsvětlení 
  • chybí HDMI výstup
  • mnoho aplikací si zatím s vysokým rozlišením displeje neporadí
  • vysoká cena

SpecifikaceSamsung P1000 Galaxy Tab
Síť2,5G (GSM/ GPRS/ EDGE): 850 / 900 / 1 800 / 1 900 MHz
3G (HSDPA 7,2 Mb/s, HSUPA 5,76 Mb/s): 900 / 1 900 / 2 100 MHz
Operační systémAndroid 2.2 Froyo
Displej7" dotykový kapacitní TFT LCD, WSVGA (1 024 × 600)
Procesor a RAMCortex A8 1GHz, PowerVR SGX540, 512 MB RAM
Fotoaparát3Mpx s LED + 1,3Mpx přední kamera pro videohovory
Konektivita30pinový konektor, WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3.0, DLNA, 3,5mm audio jack, GPS
Speciální funkceReaders Hub, Media Hub, Music Hub, Social Hub
podpora Adobe Flash 10.1, certifikace DivX, přehrávání Full HD videa
Paměť16 GB / 32 GB interní paměť, slot pro až 32 GB externí paměti (microSD)
Rozměry a hmotnost190 × 120 × 12 mm, 380 g
Baterie4 000 mAh (až 7 hodin reprodukce videa)
Cena19 000 Kč

Že prý do kapsy

První tablet Samsungu vychází funkčně a do jisté míry i designově z vlajkové mobilní lodi Galaxy S. Vzhledově bývají tablety obecně nudná placka bez výraznějších konstrukčních zajímavostí, Galaxy Tab na tom není jinak. Tělo tvoří téměř pravidelný kvádr se zaoblenými rohy a mírně zakulacenou plochou zad. Od velikosti užitné plochy displeje 90 × 154 mm se odvíjí celkové rozměry tabletu, hlavní strana s panelem je pouze o něco málo menší než stránka papíru A5. Tloušťka zařízení dosahuje v jeho nejrobustnější části 12 mm, což není údaj vyšší než u spousty současných mobilních telefonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Galaxy Tab je proto menší než často zmiňovaný Apple iPad, a to je dvousečná zbraň. Spolu s menšími rozměry jde ruku v ruce i menší displej. Vzniká tak rozpor mezi rozměry a použitelností. Škoda, že Samsung zatím nepřipravil většího bratříčka s desetipalcovým displejem. Obě zařízení by pohodlně mohla existovat vedle sebe a každý uživatel by si mohl vybrat tu verzi, která mu více vyhovuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Faktem však zůstává, že Samsung Galaxy Tab je díky menším rozměrům podstatně přenositelnější než Apple iPad. Výrobce se chlubí tím, že jeho tablet lze schovat do vnitřní kapsy saka nebo do zadní kapsy pánských kalhot. To je možná pravda, kvůli hmotnosti 380 gramů vám však určitě pokazí střih. I proto je Samsung Galaxy Tab stále více vhodný pro přenášení v tašce. Vyšší hmotnost u takových zařízení je sama o sobě problémem. Pokud si lehnete do postele a začnete surfovat po webu nebo číst elektronickou knihu, již po dvaceti minutách začínáte reálnou hmotnost tabletu cítit v rukou. Pokud tedy Galaxy Tab plánujete využít tímto způsobem, hmotnost určitě berte v úvahu.

Do jedné ruky

Zpracování přístroje je na velmi dobré úrovni, ačkoli konstrukci chybí vyjma konektorů a objektivu fotoaparátu jakýkoli kovový prvek. Zadní šasi tvoří jednolitý plastový kryt, který není uživatelsky odnímatelný. Znamená to, že ani s akumulátorem umístěným pod ním nepůjde manipulovat. Bílá plocha s logem výrobce a názvem přístroje dostala vyhlazenou lesklou povrchovou úpravu, na níž sice neulpívají nečistoty, ale pro uchopení tabletu do ruky je poměrně kluzká. Naštěstí šířka zařízení dovoluje jej bezpečně chytit do dlaně jedné ruky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celou přední stranu kryje tvrzené sklo odolné proti poškrábání. Vůči otiskům prstů a mastnotě ale imunní není, a tak přijde na řadu pravidelné leštění. Vedle displeje zůstává zhruba půldruhého centimetru silný okraj, který je domovem pro sekundární kameru, čidlo jasu a ve spodní části čtveřici senzorových kláves pro ovládání uživatelského rozhraní na Androidu. Tlačítka sice mají podsvícení, které ale záhy pohasíná. Při práci ve tmě se tak občas můžete setkat s problémem jejich nalezení, zvlášť když se obraz displeje díky vestavěnému akcelerometru přetáčí do všech čtyř stran a tablet klidně můžete držet vzhůru nohama.

Klepněte pro větší obrázek

Velkým přešlapem Samsungu Galaxy Tab je použití nestandardního systémového konektoru. MicroUSB byste hledali marně. Všechno příslušenství je třeba připojovat přes třicetipinový systémový konektor, ne nepodobný tomu u iPadu nebo iPhonu. Na těle nenajdete ani HDMI výstup pro připojení k televizoru a už vůbec ne běžný USB konektor. Obzvláště první jmenovaný by možnosti tabletu jako multimediálního zařízení rozhodně rozšířil. Slabou náhradou je podpora bezdrátové funkce AllShare (pracuje na principu DLNA), která dokáže propojit mobilní zařízení s některými televizory značky Samsung.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Malý velký displej

Velký dotykový displej na přední straně zařízení měří po úhlopříčce 7 palců. Pracuje při rozlišení 600 × 1 024 obrazových bodů, což považujeme za dostatečné. Vzhledem k téměř 18cm úhlopříčce by mohl být rastr jemnější, u větších fontů okem rozeznáte nevyhlazené okraje písma. Také samotné rozlišení displeje je mírně netypické. Některé androidové aplikace nejsou na takto velké rozlišení stavěné, proto se zobrazují pouze v malém okně uprostřed, které obklopují černé pásy.

Klepněte pro větší obrázek

Samsung zvolil kapacitní TFT-LCD technologii, jeho panel zobrazuje 16 milionů barev. Mnohem raději bychom však uvítali technologickou špičku Super AMOLED. Při přímém srovnání s iPadem má ve zobrazení navrch jeho IPS displej. Maximální jas Galaxy Tabu dostačuje i na slunci, v interiéru jej lze regulovat automaticky.

Samsung Galaxy Tab: videopreview

Témata článku: Samsung, , , Apple iPad, Apple iPad (3. generace), Apple iPad (3. generace) 16GB 3G, Apple iPad (3. generace) 32GB 3G, Apple iPad (3. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad (3. generace) 64GB 3G, Apple iPad (3. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace), Apple iPad (4. generace) 128GB 3G, Apple iPad (4. generace) 128GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace) 16GB 3G, Apple iPad (4. generace) 32GB 3G, Apple iPad (4. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace) 64GB 3G, Apple iPad (4. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad 16GB 3G, Apple iPad 2, Apple iPad 2 16GB 3G, Apple iPad 2 32GB 3G, Apple iPad 2 32GB Wi-Fi, Apple iPad 2 64GB 3G, Apple iPad 2 64GB Wi-Fi