Studie potvrzuje: mobily jsou skutečnou hrozbou pro letadla

Americká televize ABC News přinesla na světlo světa výsledky nezávislé studie zabývající se vlivem provozu mobilních telefonů (a dalších zařízení) na palubě cestovních letadel. Jistě víte, že je takový provoz za letu zakázaný a cestující jsou na to před startem důrazně upozorněni. Přesto ne vždy a ne všichni uposlechnou – někteří prostě zapomenou, jiní zákaz ignorují úmyslně.

Reportáž ABC News můžete shlédnout zde, dozvíte se třeba, že za posledních šest let bylo zdokumentováno 75 případů, ve kterých mobil ovlivnil elektroniku letadla. Obzvláště citlivé jsou prý přístroje navádějící letadlo na ranvej při snížené viditelnosti. Choulostivější jsou starší typy letadel a krizové jsou hlavně vzlet a přistání. Na videu uvidíte také záběry z laboratoře firmy Boeing, kde interference způsobené telefony hravě překračují únosnou mez. Letecké přístroje jsou proti podobným vlivům chráněny, některé však ne dostatečně.

Klepněte pro větší obrázek

Dovolím si doplnit také vlastní komentář. Každý známe typické „cvrdlikání“, které mobil právě komunikující se sítí způsobí v blízkosti reproduktoru. I to je ovlivnění provozu. Před dvěma lety jsem na redakčním blogu psal o tom, jak mi příchozí hovor zmrazil počítač. I přístroje v letadlech jsou počítače – sice lépe chráněné, ale také následné škody mohou být vážnější, než nutnost restartovat (jako tehdy v mém případě). V nedávné kauze mobily a rakovina jsem zastával skeptický názor, tentokrát ale budu na straně letušek: ten mobil v letadle raději opravdu vypněte.

Diskuze (32) Další článek: Nomura: Nokii ve smartphonech převálcuje Samsung

Témata článku: , , , Pro +, Pot, Mobil, Rakovina, Let, MOBI