U nás máme appky na policejní radary, v Íránu na náboženskou policii

Zatímco v Česku jsme si zvykli na hromadu aplikací a webů, které s pomocí dobrovolníků mapují policejní radary, v Íránu se tamní geekové specializují na něco jiného. Velký zájem médií aktuálně vzbudila aplikace Gershad pro Android, která se pokouší mapovat příslušníky tamní náboženské policie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
U nás mapujeme policejní radary, v Íránu zase příslušníky náboženské policie

Aplikace funguje stejně jako Waze. Pokud chodec zahlédne hlídku, stiskne tlačítko, které uloží na web aktuální pozici, a když to samé udělá více lidí, na sdílené mapě se objeví varovná ikona.

Gershad je určený hlavně ženám, které jsou příslušníky Gasht-e Ershad postihované nejčastěji třeba pro příliš výrazný make-up, nevhodné chování, oblečení aj. Autoři aplikace chtějí tímto nenásilným způsobem kritizovat instituci, jejíž příslušníci mají široké pravomoci a často jich zneužívají.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace s pomocí dobrovolníků mapuje příslušníky náboženské policie

Jelikož se však snaží Írán blokovat a filtrovat internet ještě agresivněji než Čína (a západní dodavatelé počítačových technologií mu přes nejrůznější prostředníky ochotně pomáhají), lze předpokládat, že i Gershad se co nevidět dostanou na černou listinu.

Český internet je zatím nejsvobodnější široko daleko

Opět tedy stojí za to připomenout, že se Česko řadí k zemím se zdaleka nejsvobodnějším internetem. A to nejen při srovnání s autoritativním východem (Čína, Rusko, Írán aj.), ale také se západem, který kvůli odlišným právním úpravám mnohem agresivněji pohlíží třeba na warez, který aktivně blokuje.

Ani jeden z těchto obyčejů zatím do Česka nedorazil, tuzemská společnost je proto citlivá na jakýkoliv negativní signál. Když tedy před několika týdny začal mluvit o potřebě většího dohledu nad internetem třeba ministr vnitra Milan Chovanec, vysloužil si pod hlavičkou sdružení SPIR kritiku velkých českých vydavatelů a nakonec vyprovokoval i tuzemské Piráty, kteří svolali demonstrace za svobodný internet, jenž se uskuteční 20. února na pražském Klárově.

Diskuze (3) Další článek: Xiaomi MiBand 1S: podruhé a stále skvěle [recenze]

Témata článku: , , , , Velký zájem, APP, Český internet, Rada, Police, Make-up, Írán, Geekové, Warez, Pol, Chodec