Třetí kvartál roku skončil a Nokia stále potvrzuje, že je na mobilním trhu nejsilnějším hráčem v tržbách i počtu prodaných modelů. Drží si před ostatními bezpečný náskok, ale ani 14 % by nemuselo v nejbližší době stačit. Motorola, Samsung ani Sony Ericsson se totiž nebudou vzdávat bez boje.
Celosvětový trh ovládají 4 základní hráči. Ač to možná není v Česku zatím patrné, situace na trhu je taková, že společnosti Nokia, Motorola, Samsung a Sony Ericsson zvyšují svoje zisky a pomalu vytlačují menší výrobce. Rozdělení trhu se tak zmenšuje a pokud mobilní divize dalších společností nezískají kladné body, mohly bychom se v budoucnu setkat s dalšími „Benq-Siemensy“.
Třiatřicetiprocentní meziroční nárůst počtu prodaných modelů hovoří pro Nokii sice pozitivně, čísla pod položkou tržeb ale nejsou zas tak optimistická. Zvýšení tržeb o čtrnáct procent je ve srovnání s konkurencí opravdu málo, nehledě na fakt, že provozní zisk mobilní divize meziročně klesl o celých 11 %. I přesto je ale výsledek počtu prodaných modelů jeden z nejlepších v několika posledních letech.
66,6
88,5
Vůbec největší posílení pozic na trhu zaznamenala společnost v oblastech Latinské Ameriky a Pacifické Asie. Úspěchy slaví Nokia především se svými symbianovými smartphony. Na tomto trhu jsou zatím finové bez konkurence, a tak není bez zajímavosti, že z celkového počtu 88,5 milionu prodaných kusů byla hned necelá osmina, přesněji řešeno 10,4 milionu kusů, vybavena mobilním operačním systémem.
Průměrná prodejní cena jednoho telefonu značky Nokia je 93 EUR. Přestože jsou u nás modely této společnosti považovány za předražené, ve srovnání s většinou konkurentů je 93 EUR spíše spodní hranicí. Jen pro srovnání, telefony se zeleným logem Sony Ericssonu se prodávají za průměrnou cenu 147 EUR.
Zářný příklad toho, jak jediný model může oživit fungování celé divize. V počtu prodaných kusů zaznamenala Motorola ve srovnání se třetím čtvrtletím loňského roku více než devětatřicetiprocentní nárůst a celkový počet prodaných kusů se ustálil na hodnotě 53,7 milionu. I přesto je ale nárůst provozního zisku Motoroly poměrně nízký (z loňských 968 milionu dolarů na 1 080 mil. dolarů letos). Na tomto nízkém rozdílu se asi nejvýrazněji podepsal loňský prodej podílu amerického operátora Sprint Nextel v tomto období.
38,6
53,7
5 582
7 034
Modelem číslo jedna je a bude Motorola RAZR. I přes dva roky na trhu je o žiletky neustále velký zájem, výrobní kapacity běží naplno a Motorola chystá nové kryty, nové barvy a další variace na téma RAZR. Velké zvýšení počtu vyráběných kusů se pozitivně promítlo do snížení nákladů na výrobu a možnosti vyšších zisků. A aby toho nebylo málo, na trh se chystá další eso z rukávu, mediálně propíraná Motorola ROKR E2. Zda bude v úspěchu pokračovat a podaří se jí zvýšit už nyní rostoucí podíl společnosti na trhu, to zjistíme v následujících obdobích.
Nejtajemnější byl ve své tiskové zprávě Samsung. Hodnoty uváděné v trilionech wonů, jen základní údaje o příjmech a počtech prodaných kusů. Přestože je mobilní divize pro Samsung jen jednou z mnoha, výrazně, konkrétně třetinově, se podílí na celkovém příjmu firmy. Za poslední čtvrtletí ale nemohou být manažeři spokojeni, protože dvouprocentní nárůst tržeb jistě není příliš pozitivní výsledek.
26,8
30,7
3 616
3 682
Za ziskem Samsungu stojí z velké části pozitivní přijetí nových tenkých třígeneračních modelů „Ultra Edition“ evropskou částí populace. Spolu s multimediálními modely se 3G telefony prosazují i na ostatních trzích, což vyneslo Samsungu patnáctiprocentní nárůst počtu prodaných modelů. S číslem 30,7 milionu telefonů patří korejcům třetí příčka ve světovém srovnání.
Posledním chybějícím článkem velké čtyřky je konsorcium Sony Ericsson. Čtvrtá příčka v počtu prodaných modelů, jednoznačné prvenství v meziročním srovnání zisků i prodejnosti. Sony Ericsson vydělal v uplynulém období na mobilních telefonech přes 2,9 miliardy EUR a zaznamenal tak 42% nárůst ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Ještě o jedno procento více než zisky stouply počty prodaných kusů. Cifra se zastavila těsně pod hranicí 20 milionů.
13,8
19,8
- meziroční nárůst
2 055
2 913
Podle oficiálního vyjádření společnosti se Sony Ericsson snaží dobýt každou kategorii mobilních telefonů některým svým modelem. Na celkovém zisku za poslední období se ale nejvíce podílel fotomodel K800i z řady Cyber-shot, Walkman W810i a kompaktní 3G model K610i. I když Sony Ericssonu zatím vychází odhad na pokoření hranice 950 milionů prodaných modelů (všech značek) v roce 2006, svým osmiprocentním tržním podílem se o zvyšování stará jen menšinovou částí.
Podíly a tržby dalších společností už jsou ve srovnání s vedoucí čtyřkou zanedbatelné. Po úspěchu čokoládového KG800 začíná sláva LG pomalu opadat a nárůst tržeb se pohybuje jen kolem šesti procentních bodů. Ještě hůře je na tom šestý Benq-Siemens, jehož odchod z trhu je podle některých analytiků již nevyhnutelnou záležitostí.
Celkově bylo ve třetím kvartále letošního roku prodáno podle společnosti Strategy Analytics na 256 milionů mobilních telefonů, tedy o 22 % více než ve stejném období loňského roku.
Co se tržních podílů týče, první příčka je již několik let záležitostí společnosti Nokia. Podle oficiální tiskové zprávy jí patří celých 36 % trhu s mobilními telefony. O 3,8 % si v uplynulých třech měsících polepšila Motorola a v současnosti si drží laťku na hodnotě 22,4 % trhu. Samsung a Sony Ericsson jsou s větším odstupem a výsledky 12 % resp. 8 % zatím v bezpečné vzdálenosti od svých úhlavních konkurentů.
Vezmeme-li v potaz celkový počet prodaných kusů za poslední tři měsíce podle Strategy Analytics a oficiálně oznámené počty prodaných modelů, pak výsledky vycházejí nepatrně odlišně:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
E-mail adresáta:
Komentář:
Odeslat
Komunikátory BlackBerry jsou považovány za nedotknutelnou ikonu. Je možné je nahradit něčím tak obyčejným, jako je Android? Co takhle Motorola Pro+?
Před 11 hodinami | recenze Uživatelská
A navíc ušetří čas i peníze. Všechny mluví česky a do svého iPhonu či smartphonu s Androidem je stáhnete zdarma.
22. 5. 2012 | FinExpert.cz