Unavil se Android? Poradíme, jak mu vrátit rychlost

Zkušený uživatel se dnes nedozví nic nového, ale problém může být tak vážný a řešení tak jednoduché, že si zaslouží opakování.

Čím více aplikací nainstalujete, čím více dat se načítá do operační paměti, tím pomalejší je počítač. Efekt známý u intenzivně používaných počítačů (hlavně) s Windows se projevuje také u operačního systému Android. Trvá to měsíce, změna je postupná, takže si jí dost možná ani nevšimnete. Já jsem se s Nexusem 7 dostal do extrému, po téměř roce a půl používání trvaly i jednoduché úkoly dlouhé desítky sekund.

Rozhodl jsem se tedy pro dva jednoduché kroky záchrany a snažil jsem se je zmapovat. Pro tablet jsem připravil sérii úkolů a měřil jsem čas. Řekli byste, že na jen mírně zastaralém tabletu může trvat zapnutí, načtení webové stránky, spuštění písničky a následně filmu celých šest minut? Můj tablet byl tak pomalý, že jsem jej prakticky přestal používat.

 

Než se pustíte do pokusů, zálohujte data, o která nechcete přijít.

 

První krok pro oživení Androida je méně účinný, ale třeba bude u vás fungovat lépe, než u mě. Já jsem se při výše popsané sérii úkolů dostal na nějakých 5 minut a 20 sekund. Je to posun správným směrem, ale jen velmi malý. Jde o vymazání aplikacemi nashromážděných dat a jsou dva způsoby, jak na věc:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Můžete jít položku po položce a mazat cache u jednotlivých aplikací. Podle zkušeností je to postup vhodný spíše pro případ zpomalení jedné aplikace, než celého tabletu. Aplikace tímto přijde o veškeré informace, což se projeví třeba tak, že se budete muset znovu přihlásit ke svému uživatelskému účtu.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hromadné vymazání mezipaměti všech aplikací v mém případě znamenalo zrychlení ze šesti minut na 5:20. Tedy nic moc…

Neuspěli jste? Pak je zde ráznější krok – vrátit tablet do továrního nastavení, tedy do stavu, v jakém jste jej kdysi přinesli (řeč je pochopitelně pouze o softwarové stránce). Zůstane jen update systému, tedy novější verze Androidu, na kterou jste za dobu používání telefonu/tabletu povýšili. O všechna ostatní data přijdete, tedy ještě jednou připomínám: před tímto krokem z přístroje stáhněte všechno důležité (poslouží i cloudové služby).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obnovení továrních dat, neboli vymazání veškerého obsahu přístroje. Po restartu budete muset vše znovu nastavit, znovu nainstalovat aplikace. Drobná rada: dobře si rozmyslete, jestli opravdu potřebujete všechny, které jste měli předtím. Velmi rychle byste se mohli vrátit tam, kde jste byli před zákrokem.

Reálný efekt tohoto rázného kroku? V mém malém testu jsem se dostal na minutu a půl (a to jsem se ještě zadrhával na krocích, které souvisely s prvním spouštěním aplikací). To je ta změna, které jsem toužil dosáhnout, můj kdysi příjemný tablet je zpět. Pozitivní vliv měl tenhle totální reset také na výdrž baterie (neměřil jsem).

Ještě se na stejná čísla podívejte v obráceném pořadí – jednoduchých pár úkonů, které na začátku trvaly 90 sekund, mohou po měsících hromadění balastu trvat až tragických 360 sekund… Popsané omlazení Androida zabere pár desítek minut, maximálně nějakou tu hodinu, ale jednou za rok se to dá přežít a efekt je znatelný.

Témata článku: Android

137 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Naith (novy) 18. 3. 2014 14:38:54
    Chci se zeptat jestli na ostatních platformách (iOS, WP a BB) existuje...
  • globalplayer 17. 3. 2014 15:11:22
    velmi zaujimava diskusia, ale viete co mi nejde do hlavy? co robim zle...
  • Victor 17. 3. 2014 11:26:58
    Hlavně si neinstalujte hry na principu "tamagoči". Běží i když je...

Určitě si přečtěte


Alcatel Idol 4: štramák s výborným zvukem [recenze]

Alcatel Idol 4: štramák s výborným zvukem [recenze]

** S perfektním zvukem se hodí do role multimediálního přehrávače ** Přehřívání a slabá výdrž zbytečně Alcatel sráží před konkurencí ** Brýle na virtuální realitu jsou k telefonu spíše jen na efekt

Dnes | Herodek Martin

Lenovo Moto G4: pokud nutně chcete čistý a rychlý Android [recenze]

Lenovo Moto G4: pokud nutně chcete čistý a rychlý Android [recenze]

** Vydrží dlouho, ale nabíjí se snad ještě déle ** Moto G4 je jako Nexusy - čistý Android a jen jediná aplikace navíc ** Papírově dobrý fotoaparát naplnil předpoklady, video už nikoliv

16.  10.  2016 | Vrbacký Jakub | 5