V Česku se loni prodaly necelé tři miliony mobilů

Prodej mobilních telefonů v České republice loni dosáhl 2,7 milionu přístrojů. Podobný výsledek byl i v roce 2010. Téměř polovina všech prodaných telefonů měla dotykový displej. Uvedla to analytická firma GfK Czech. Čtyři největší značky měly dohromady tržní podíl přes 80 procent. Které to jsou, GfK neuvedla, ale podle neoficiálních informací byla první Nokia následovaná rychle rostoucími značkami Samsung a HTC.

Analytická firma Gartner za loňský rok očekává pokles tuzemského prodeje mobilů zhruba o jedno procento. Její odhadované absolutní číslo je přitom o jeden milion vyšší než u GfK. Nejvíce se podle Gartneru dařilo kategorii chytrých telefonů s cenou do 300 dolarů, tedy necelých 6 000 korun. Jejich prodej se loni zdvojnásobil.

Podle údajů Gartneru zvítězila finská Nokia za celý rok 2011 ve východní Evropě s tržním podílem 40 procent ze všech prodaných telefonů. V průběhu roku ale začala ztrácet ve prospěch jihokorejského rivala Samsungu, který ji ve stejném regionu v posledním čtvrtletí předstihl. Ještě dominantnější postavení má Samsung v oblasti smartphonů, kde si v posledním čtvrtletí ukousl více než 40% podíl.

Třetí tchajwanské HTC si ukouslo téměř 12 procent z tržního koláče. Americká společnost Apple skončila pátá se zhruba sedmi procenty trhu za japonským Sony Ericssonem. Sedmá příčka se třemi procenty patří čínské Huawei, která například na český trh pod svou značkou vstoupila teprve před několika měsíci.

Témata článku: Hospodaření a finance

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • iphone_je_shit 22. 2. 2012 16:50:35
    je to ten Gartner co WP7 odhadoval 4x větší prodeje než ve skutečnosti...
  • petrohrad 22. 2. 2012 15:30:18
    Tak nevím, v nadpisu se píše o jakési zemi Česko, ale první věta článku...
  • geminus 22. 2. 2012 13:49:33
    No konečně pravdivé, byť regionální, vyhodnocení prodaných telefonů. Už...
Určitě si přečtěte