V Česku skončilo 8 virtuálů. Pořád ale zbývá dost

Konec osmi virtuálů za dobu zhruba dvou let není nijak děsivé číslo. Naopak, poměrně malá ČR má virtuálních operátorů stále příliš mnoho.

Po roce 2012, kdy na tehdy ještě značně zatuchlý český telekomunikační trh vstoupil první virtuál Bleskmobil, odstartoval boom virtuálních operátorů. Virtuála začal provozovat kde kdo, ať už to byli stávající operátoři či společnosti, které například poskytovaly internetové připojení a měly tak k oboru blízko, anebo třeba lidé, kteří vsadili jen na jméno známé ze sociálních sítí.

Klepněte pro větší obrázek
Kolik SIMek máš, tolikrát jsi zákazníkem. Proto máme v Česku víc zákazníků mobilních služeb než celkového obyvatelstva

Po dvou letech nastává fáze konsolidace trhu, na kterém aktuálně působí podle portálu Tarifomat.cz, jenž se zabývá srovnáváním nabídek tarifů, okolo 80 virtuálů. Není tak s podivem, že první firmy začínají odpadat a trh opouští. Pro relativně malý český trh s 10,5 miliony obyvatel a 14,6 miliony aktivních SIM karet je totiž necelá stovka virtuálů příliš mnoho.

 

 

V uplynulém období ukončilo svou činnost osm virtuálních operátorů: Viral mobil, Adagio mobile, Gorila mobil, City mobile, Skvělý mobil, Teleúspory, Rio Mobil a NWT mobil. Další k nim mohou brzy přibýt.

Je potřeba přidaná hodnota

Podle Pavla Černocha ze společnosti Tarifomat mají šanci na trhu udržet se společnosti, které k tarifům dokáží nabídnout nějakou přidanou hodnotu. Typicky to jsou například energetické společnosti, které mohou mobilní služby kombinovat do balíčků s energiemi. Zajímavé jsou i různé klubové výhody v rámci maloobchodních služeb nebo spojení s finančními produkty.

 

Naopak virtuálové, kteří nedokážou nabídnout nic navíc a v budování cenové strategie jsou stejně jako všichni ostatní omezeni velkoobchodní nabídkou síťových operátorů, budou trh postupně opouštět. Dosud se ukončení činnosti týkalo spíše menších nebo méně seriozních firem a lze jej tedy chápat jako přirozené čištění trhu. Ke konci minulého roku telefonovalo s některým z virtuálů 8 % zákazníků telekomunikačních služeb.

Témata článku: Operátoři, Virtuální operátoři

4 komentářů

Nejnovější komentáře

  • honzatrx 28. 10. 2015 21:38:42
    Bylo tady zhruba ke stovce virtuálů, je přirozené, že během několika let...
  • Jirka1or 27. 10. 2015 19:27:46
    Podle Pavla Černocha ze společnosti Tarifomat mají šanci na trhu udržet se...
Určitě si přečtěte

Před 25 lety se začaly psát tuzemské mobilní dějiny. Eurotel spustil analogovou síť na třech vysílačích

Před 25 lety se začaly psát tuzemské mobilní dějiny. Eurotel spustil analogovou síť na třech vysílačích

** Mobilní volání v Česku slaví čtvrt století ** Služby byly zpočátku velmi drahé a pro většinu lidí nedostupné ** V současnosti u nás používáme více než 14 milionů mobilních čísel

12.  9.  2016 | Láska Jan | 30