V Česku skončilo 8 virtuálů. Pořád ale zbývá dost

Konec osmi virtuálů za dobu zhruba dvou let není nijak děsivé číslo. Naopak, poměrně malá ČR má virtuálních operátorů stále příliš mnoho.

Po roce 2012, kdy na tehdy ještě značně zatuchlý český telekomunikační trh vstoupil první virtuál Bleskmobil, odstartoval boom virtuálních operátorů. Virtuála začal provozovat kde kdo, ať už to byli stávající operátoři či společnosti, které například poskytovaly internetové připojení a měly tak k oboru blízko, anebo třeba lidé, kteří vsadili jen na jméno známé ze sociálních sítí.

Klepněte pro větší obrázek
Kolik SIMek máš, tolikrát jsi zákazníkem. Proto máme v Česku víc zákazníků mobilních služeb než celkového obyvatelstva

Po dvou letech nastává fáze konsolidace trhu, na kterém aktuálně působí podle portálu Tarifomat.cz, jenž se zabývá srovnáváním nabídek tarifů, okolo 80 virtuálů. Není tak s podivem, že první firmy začínají odpadat a trh opouští. Pro relativně malý český trh s 10,5 miliony obyvatel a 14,6 miliony aktivních SIM karet je totiž necelá stovka virtuálů příliš mnoho.

 

 

V uplynulém období ukončilo svou činnost osm virtuálních operátorů: Viral mobil, Adagio mobile, Gorila mobil, City mobile, Skvělý mobil, Teleúspory, Rio Mobil a NWT mobil. Další k nim mohou brzy přibýt.

Je potřeba přidaná hodnota

Podle Pavla Černocha ze společnosti Tarifomat mají šanci na trhu udržet se společnosti, které k tarifům dokáží nabídnout nějakou přidanou hodnotu. Typicky to jsou například energetické společnosti, které mohou mobilní služby kombinovat do balíčků s energiemi. Zajímavé jsou i různé klubové výhody v rámci maloobchodních služeb nebo spojení s finančními produkty.

 

Naopak virtuálové, kteří nedokážou nabídnout nic navíc a v budování cenové strategie jsou stejně jako všichni ostatní omezeni velkoobchodní nabídkou síťových operátorů, budou trh postupně opouštět. Dosud se ukončení činnosti týkalo spíše menších nebo méně seriozních firem a lze jej tedy chápat jako přirozené čištění trhu. Ke konci minulého roku telefonovalo s některým z virtuálů 8 % zákazníků telekomunikačních služeb.

Témata článku: Operátoři, Virtuální operátoři

4 komentářů

Nejnovější komentáře

  • honzatrx 28. 10. 2015 21:38:42
    Bylo tady zhruba ke stovce virtuálů, je přirozené, že během několika let...
  • Jirka1or 27. 10. 2015 19:27:46
    Podle Pavla Černocha ze společnosti Tarifomat mají šanci na trhu udržet se...
Určitě si přečtěte

Roky to nešlo, najednou to jde. Virtuálové mají LTE

Roky to nešlo, najednou to jde. Virtuálové mají LTE

** Vodafone pustil do LTE SazkaMobil a Fayn ** O2 pustilo do LTE BleskMobil, OpenCall, Moraviatel, Vinatel a Tesco Mobil ** Proč teď a proč vše v jeden den?

16.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 35

„Chceme se stát čtvrtým velkým operátorem,“ říká šéf Nordic Telecomu

„Chceme se stát čtvrtým velkým operátorem,“ říká šéf Nordic Telecomu

** Jména U:fon a Air Telecom spadnou do propadliště dějin ** Nástupnický Nordic Telecom chce začít s LTE jako virtuální operátor ** Postupně přidá vlastní LTE a chce se stát čtvrtým velkým operátorem

15.  2.  2017 | Kůžel Filip | 13

V Polsku mají zdarma tarif se 300 MB. V ČR dostanete třetinu za 349 Kč

V Polsku mají zdarma tarif se 300 MB. V ČR dostanete třetinu za 349 Kč

** Polský Virgin má tarif s volnými minutami, SMS a 300 MB zdarma ** Vydělávat začne, až když si zákazník přikoupí balík služeb ** Přidáváme srovnání s českou veřejnou nabídkou a je nám do pláče

3.  2.  2017 | Kůžel Filip, Pospíšil Aleš | 45