V zahraničí jsou to gigabajty, my jsme loni prosurfovali bídných 521 MB

  • V průměru voláme pod 1 Kč/min. Méně přecházíme, virtuálové živoří
  • Loni jsme přenesli 88 petabajtů dat, což je jen 521 MB na hlavu
  • Na 10,5 mil. obyvatel připadá 14,1 mil. SIM karet, M2M tarifů bylo 0,8 mil.

Skrz tuzemské mobilní sítě loni proteklo 88 000 TB dat, což je meziročně o 65 % více. Průměr na každou ze 14 miliónů českých SIM karet je 521 MB měsíčně. Pokud množinu zúžíme pouze na ty SIM karty, které mobilní internet opravdu používají, jsme na 864 MB měsíčně (zdroj: zpráva ČTÚ). Na konci roku 2016 datové služby asi 7,6 milionů účastníků, meziročně zhruba o desetinu víc.

V porovnání se zahraničím jde o nízké hodnoty, například v sousedním Rakousku přenesou zákazníci T-Mobilu v průměru přes 3 GB měsíčně, klienti operátora Drei (3) dokonce víc jak 10 GB.

Směrem dolů se vydal počet čísel přenesených mezi operátory. V loňském roce zákazníci přenesli 418 100 čísel, což úřad připisuje novele zákona o elektronických komunikacích účinnou od prosince 2014, která významně oslabila postavení spotřebitelů a zkomplikovala možnost rychle změnit operátora.

Zrychlení procesu na nejvýše deset dní má přinést další novela, která právě prochází poslaneckou sněmovnou. Ta má rovněž posílit práva zákazníka ve smluvním vztahu s mobilním operátorem.

Počet provolaných minut vzrostl dle odhadu ČTÚ meziročně o necelá 3 % na hodnotu 21,2 miliard minut. V průměru dle regulátora voláme za 0,98 Kč/min., což je způsobeno zejména nízkými cenami u tarifů pro firmy a organizace. Neomezené tarify přispěly i k nárůstu počtu odeslaných SMS (8,2 miliard, meziročně o 2,5 % více).

ČTÚ v polovině roku 2016 evidoval 157 virtuálů (MVNO či MVNE) a 18 značkových přeprodejců (brand reseller). Jejich podíl dosahoval na maloobchodním trhu 7 %.

Po očištění od podílu tří majetkově propojených virtuálních operátorů (COOP Mobil, O2 Family, Tesco Mobile ČR) měli zbývající virtuální operátoři na maloobchodním trhu podíl 3,4 %.

ČTÚ loni vydal celkem 118 440 rozhodnutí ve sporech v oblasti služeb elektronických komunikací, většina z toho (67 192) se týkala sporů o zaplacení ceny za služby. Nejvíce stížností a dotazů směřuje na služby O2.

Na příjmové straně rozpočtu ČTÚ v roce 2016 vykázal 4,372 mld. Kč, na straně výdajové 709 mil. Kč. Podstatnou část nedaňových příjmů obstaraly výnosy z aukce kmitočtů (2,643 mld. Kč).

Diskuze (29) Další článek: Garmin Fenix 5: vyzkoušeli jsme nejnabušenější chytré hodinky. Včetně velkých 5X a malých 5S

Témata článku: , , , , , Tuzemský operátor, Zahraničí, Maloobchodní trh, MVNE, MVNO, Telekomunikační zákon, Pro +, Odeslaný sms, Průměrný zákazník, Giga, Sněm, Poslanec, Výnos, Ministerstvo financí, Smluvní vztah, Účastník