Vědci mají baterii ve spreji. Jde nastříkat na cokoli

Baterie nemusí být jen ten velký kvádr pod zadním krytem mobilu. Vědci z Rice University pracují na baterii, kterou zaplníte každé volné místo.

Vědecký tým z Rice University představil až neuvěřitelně znějící vynález. Baterii ve spreji, kterou jde nastříkat prakticky na cokoli. Neelam Singh a jeho kolegové použili tekutou verzi stejných komponentů, které jsou v běžných lithium-iontových bateriích (zkráceně Li-ion baterie). Tu pak nastříkali v několika vrstvách na sklo, plech z nerezové oceli, glazované keramické dlaždice i oblý povrch pivního půllitru.

Tento výtvor by po dalším vylepšení mohl zásadně změnit design lithiových baterií a produktů, které jsou jimi napájeny. Baterie budou tenčí a lehčí, ale hlavně se dostanou do každé dosud nevyužité skuliny. Co byste řekli na elektromobil s akumulátorem skrytým uvnitř dutin karoserie? Pro mobily by tato technologie znamenala nové tvary, nové možnosti.

„V zásadě bychom tímto způsobem mohli změnit jakýkoli předmět či povrch na baterii,“ řekl Singh. Li-ion baterie, které v současnosti patří mezi nejpoužívanější ve spotřebitelské elektronice, jsou v porovnání s dalšími dobíjecími bateriemi lehčí, výkonnější a bezpečnější.

Pro svůj prototyp vytvořil vědecký tým tekutou verzi, kterou je možné rozprašovat a která je složena z pěti komponentů, jež lze vrstvit - dva sběrače proudu, katodu, anodu a polymerový separátor. „Nejdřív jsme přeměnili všechny složky baterie na nátěry. A pak je můžeme využít, abychom doslova natřeli baterii na jakýkoli povrch a nepotřebujeme k tomu nic jiného než rozprašovač,“ dodal Singh.

Při jednom z experimentů tým nastříkal baterie na devět koupelnových dlaždiček, které vědci vzájemně propojili. K jedné z nich byla připojená solární buňka, která se nabíjela z bílého laboratorního světla. Jakmile byly nabity a propojeny, poskytovaly dlaždice dostatek energie, aby rozsvítily 40 červených diod LED na více než šest hodin. Vědci už požádali o patentování svého vynálezu, který hodlají nadále vylepšovat.

Zdroj: Rice University, Nature.com (via cNet)

Témata článku: Technologie

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • anytanweh 13. 8. 2012 13:14:15
    No nastrik do dutin automobilu nevim nevim... to by bylo technologicky asi...
  • Protonic 13. 8. 2012 12:19:32
    Redakce by měla opravit jednu chybku, místo "...řekl Singh", má být...
  • Divad5 13. 8. 2012 9:39:55
    Tato technologia + bezdratove nabijanie = buducnost . Presne tak si ju...
Určitě si přečtěte

Jak funguje Apple Liam. Robot, který recykluje staré iPhony

Jak funguje Apple Liam. Robot, který recykluje staré iPhony

Dnes | Kůžel Filip, Javůrek Karel | 3

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

23.  4.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 51

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

22.  4.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 2

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4