Vodafone žaluje O2 o 385 milionů korun

Vodafone žaluje O2 o 385 milionů korun

Česká tisková kancelář přinesla zprávu o žalobě na O2 Czech Republic. Podal ji konkurenční Vodafone a žádá 385 miliónů korun za údajné zneužití dominantního postavení na trhu vysokorychlostního internetu. O2 mělo stlačovat marže u xDSL přípojek a velkoobchodní nabídka pro Vodafone tak prakticky nedávala smysl. Vodafone tak měl přicházet o současné i potenciální firemní zákazníky, kterým nebyl schopný nabídnout konkurenceschopný balíček služeb.

Vodafone nejde daleko pro silná slova a uvádí, že O2 žalovanými praktikami omezilo zdravý vývoj trhu s vysokorychlostním připojením k internetu. Generální ředitel Vodafonu Balesh Sharma dokonce uvedl, že tak O2 poškozuje české národní zájmy.

Zajímavé je, že z podobných důvodů už v roce 2012 podala žalobu na O2 společnost Volný.


Aktualizováno v 10:45. Vodafone k žalobě zveřejnil tiskovou zprávu, přikládám ji v plném znění.

Vodafone Czech Republic žaluje O2 Czech Republic o 385 milionů Kč

Praha, 17. března 2015 – Vodafone Czech Republic (Vodafone) podává žalobu na  O2 Czech Republic (O2) kvůli zneužívání dominantního postavení na českém trhu pevného vysokorychlostního internetu, které mělo poškodit hospodářskou soutěž a bránit inovacím, omezovat výběr pro zákazníky a jít proti obecným zájmům českých spotřebitelů.

V žalobě se uvádí, že O2 porušila principy volné soutěže tím, že Vodafonu účtovala neodůvodněně vysoké velkoobchodní ceny za pevné připojení k internetu pomocí technologie DSL, které je nutné k poskytování pevných internetových služeb koncovým zákazníkům. O2 je nástupcem bývalého státního monopolu a i dnes v České republice poskytuje přes 80 % DSL připojení.

Žaloba dále konstatuje, že postup O2 znemožnil Vodafonu nabízet jednotlivcům i firemním zákazníkům pevné připojení k vysokorychlostnímu internetu za ceny, kterými by mohl O2 konkurovat. Tím došlo k omezení možnosti volby na straně zákazníků a zpomalení zdravého vývoje vysokorychlostního internetu v České republice. V důsledku praktik společnosti O2 Vodafone přišel o stávající a potenciální zákazníky, protože měl omezené možnosti rozvíjet svou nabídku pevných linek. Žalovaná škoda ve výši 385 milionů Kč (13,7 milionů euro), která vznikla v letech 2011 – 2014, dále narůstá. V tuto chvíli se jedná o částku více než 100 milionů Kč ročně.

„Inovativní digitální služby dostupné za konkurenceschopné ceny jsou naprosto zásadní pro spotřebitele, firmy a celkové zdraví digitální ekonomiky. Protikonkurenční kroky O2 bohužel poškozují české národní zájmy tím, že brání zdravému vývoji českého trhu s vysokorychlostním připojením,“ řekl Balesh Sharma, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic, a dodal: „Věříme, že naše žaloba pomůže napravit škody způsobené postupem společnosti O2 a přiměje O2 do budoucna své chování změnit tak, aby měl český zákazník možnost vybrat si svého poskytovatele služeb, aby došlo k posílení konkurence a aby se na trhu objevilo více služeb, které zákazníci pro svůj digitální život potřebují.“

Vodafone žalobu předložil Městskému soudu v Praze.

Témata článku: Vodafone, O2, Hospodaření a finance, Kauzy

27 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jiří Balada 17. 3. 2015 14:25:36
    900, někdo zase platí 500 měsíčně těm zlodějům, to bydlíte na Sibiři?
  • Tomáš Kupec 17. 3. 2015 12:59:49
    Za kolik prodává Vodafone virtuálům? Myslím, že je to stejná písnička.
  • Ondřej Kalman 17. 3. 2015 11:41:42
    Hlavně, že obírání virtuálů Vodafonu nevadí.
Určitě si přečtěte

O2 ohlásilo konec roamingu. Nabídne i alternativní tarif a chytré pojištění

O2 ohlásilo konec roamingu. Nabídne i alternativní tarif a chytré pojištění

** Připlácet nebudou jen ti zákazníci, kteří si nastaví tarif Svět Basic ** Regulace platí jen v zóně EU, mimo ni zůstává roaming drahý ** O2 „tlačí“ chytré pojištění, to je levnější s tarifem Volání bez hranic

15.  5.  2017 | Pospíšil Aleš | 30

Srovnali jsme tarify: Vodafone si počkal a poráží T-Mobile. Vyhrát ale může ještě O2

Srovnali jsme tarify: Vodafone si počkal a poráží T-Mobile. Vyhrát ale může ještě O2

** T-Mobile změří síly s Vodafonem. O2 je v tuto chvíli více méně ze hry ** Nejlevnějších 10 GB má T-Mobile, s voláním a SMS zase Vodafone ** Je to k nevíře, ale operátoři si po letech začínají konkurovat

14.  5.  2017 | Pospíšil Aleš | 10

Datové jaro jede naplno. Vodafone poslal FUP na čtyřnásobek a čekáme na O2

Datové jaro jede naplno. Vodafone poslal FUP na čtyřnásobek a čekáme na O2

** Vodafone otevřel stavidla, zvednul FUP limity a překonal T-Mobile. ** Oba však za své služby chtějí hodně peněz. Začíná se na 777 Kč. ** O2 by mohlo skočit po lidech, kteří tolik utrácet nechtějí.

14.  5.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 46