Voice Actions: zkusili jsme „Siri na Androidu“ [video]

Součástí ekosystému Google Now jsou hlasové povely Voice Actions. Zjednoduší vyhledávání, ovládání telefonu a mnohé další. Zkusili jsme, jak to šlape v praxi.

Motorola Moto X umí jednu zajímavou věc. Neustále poslouchá své okolí a čeká na hlasový povel uvedený heslem „OK, Google…“. Je to funkce v originálu nazvaná Voice Actions, v češtině jednoduše Hlasové povely a je to funkce integrovaná v Google Now. Na Moto X to funguje i se zhasnutým displejem, nemusíte mluvit přímo do mikrofonu, vlastně jsem to sám zkoušel ze vzdálenosti asi 10 metrů od telefonu – v tiché místnosti to fungovalo docela dobře. I proto jsem se těšil na Nexus 5, který právě testuji, protože Google při premiéře řekl, že umí to samé jako Moto X. Není to ale úplná pravda.

Zatímco zmíněná Motorola má pro tuhle funkci speciální nízkonapěťový čip, v Nexusu chybí. Aby se o ni nemusel starat hlavní procesor, telefon naslouchá pouze s rozsvíceným a odemčeným displejem. Voice Actions ale můžete vyzkoušet i na jiných přístrojích s Androidem 4.1 a novějším.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U některých telefonů musíte tapnout na ikonku mikrofonu, u Nexusu 5 stačí vyslovit kouzelnou formulku „OK, Google“. Motorola Moto X u toho může ležet na stole s vypnutým displejem, poslouchá neustále.

Další omezení následují v souvislosti s českým prostředím – hlasové vyhledávání funguje i v češtině, ale pokročilé funkce nikoliv (telefon/tablet prostě jen „vygooglí“ to, co jste právě řekli, aniž by to jakkoliv interpretoval). Abyste se k některým z nich dostali, stačí přepnout jazyk a celé prostředí telefonu do angličtiny. Rozhodně to není ideální řešení, i když se smíříte s angličtinou, teplota udávaná ve Fahrenheitech, vzdálenost v mílích a další podobné drobnosti dokážou znepříjemnit život.

Heslo „Ok, Google“ přináší manýry Apple Siri na Android

Ani pak se nedostanete ke všem funkcím Google Now, které mají k dispozici Američané, ale už je to zajímavá a užitečná hračka. Lepší než tisíc slov bude jedno video s praktickou ukázkou.

Google uvádí následující seznam akcí a povelů (ten paradoxně v češtině je), do budoucna budou přibývat další a použitelnost Voice Actions tak poroste. Ve finále ale stejně bude na uživateli, jestli se s nimi naučí pracovat, jestli mu přijdou užitečné, nebo se vydá konvenčnějšími cestami. Já jsem si při pokusech vytipoval několik oblastí, kde hlasový povel ušetří hodně času – zvláště při zakládání různých připomínek a upozornění je to skvělý pomocník.

Vyslovte Následně vyslovte Příklady
„Otevřít" Název aplikace „Otevřít Gmail“
„Vytvořit událost v kalendáři“ „Popis události, den/datum a čas“ „Vytvořit událost v kalendáři: večeře v Brně, sobota, 19:00“
„Mapa“ Adresa, jméno, název firmy, typ firmy nebo jiné místo „Mapa Riegrovy sady, Praha“
„Trasa do“ nebo Adresa, jméno, název firmy, typ firmy nebo jiné cílové místo „Trasa do Pařížská 3, Plzeň“ nebo
„Navigovat do“ „Navigovat do Náměstí Svobody, Střelice“
„Přidat na Google+“ Co chcete zveřejnit na Google+ „Zveřejnit na Google+ Odjíždím z města.“
„Co to je za písničku?“   Kdy slyšíte nějakou skladbu, zeptejte se „Co to je za písničku?“
„Naskenovat čárový kód“ Naskenujte čárový kód nebo QR kód produktu, o kterém chcete získat informace. „Naskenovat čárový kód“ a podržte čárový kód před fotoaparátem zařízení.
„Přejít na“ Vyhledávání adres URL „Přejít na Google.com“
„Odeslat e-mail“ „Komu“ a jméno kontaktu, „Odeslat e-mail, komu, Jakub Pokorný, předmět, nové boty, zpráva, nemůžu se dočkat, čárka, až ti ukážu svoje nové boty, tečka“
„Předmět“ a text předmětu,
„Zpráva“ a text zprávy (vyslovujte interpunkci).
„Vlastní poznámka“ Text zprávy „Vlastní poznámka: nezapomenout koupit mléko“
„Nastavit budík“ „Čas“ nebo „na“ a čas, například „10:45“ nebo „za dvacet minut“, „štítek“ a název budíku „Nastavit budík na 19:45, štítek, vypnout sporák“
„Poslouchat“ Přehraje v aplikaci Hudba Google Play hudbu, kterou zadáte vyslovením názvu skladby nebo alba nebo jména interpreta. „Poslouchat, Ladovská zima“

Diskuze (11) Další článek: Screenshotová smršť: zkušenosti s Androidem 4.4

Témata článku: LG, Motorola, , , , Lenovo Moto X Play, Lenovo Moto X Style, LG Nexus 5, Motorola Moto X, Motorola Moto X (2. generace), Užitečná hračka, Mléko, Seznam akcí, Manýry, Hlavní procesor, Zhasnutý displej, Skvělý pomocník, Hudba Google Play, Riegr, Sobota, #Android, Action, Riegrovy sady, Sporák, Úplná pravda,