World Community Grid: nabídněte výkon svého Androidu vědě

V rámci projektu World Community Grid mohou majitelé telefonů a tabletů s Androidem darovat přebytečný výpočetní výkon pro vědecké účely. Díky němu mohou vědci po celém světě urychlit například výzkum léků proti AIDS či neznámých hvězd, pulsarů.

Využití počítačů ve chvílích, kdy je uživatel nepotřebuje, je věc známá už několik let. Díky World Community Grid se však poprvé tato možnost nabízí i pro mobilní zařízení. Software byl vyvinutý na Kalifornské univerzitě v Berkeley, jmenuje se Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (BOINC) a z Google Play si jej zdarma mohou stáhnout uživatelé Androidu 2.3.3. a vyšších. Pak už stačí vybrat projekt, do něho chcete přispět výpočetním výkonem.

Aby se zachovala výdrž baterie, minimalizovalo se vybíjení a zabránilo využívání volných dat v rámci internetových mobilních tarifů, budou chytré telefony a tablety s BOINC provádět výpočty pouze připojené na nabíječku, s baterií nad 90 % a s připojením k Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka aplikace BOINC

Prostřednictvím World Community Grid přispělo na vědecké projekty už více než 2,3 milionu počítačů vlastněných 600 000 uživateli a institucemi. Výsledkem je jeden z nejrychlejších virtuálních superpočítačů na světě. World Community Grid vytvořený a spravovaný IBM podpořil už 22 projektů. Od svého vzniku v roce 2004 poskytl vědcům zdarma 750 000 let výpočetního času.

Diskuze (12) Další článek: Nexus 5: Meditace nad výrobcem a výbavou. LG nebo Motorola?

Témata článku: , , Community, Výkon, Milión počítačů, #Android, Berkeley,