Xiaomi ztrácí. V Číně jej předstihlo Vivo, Samsung se nevešel do Top 5

Trh se smartphony zažívá v posledních měsících zajímavý přerod, kdy zavedení hráči tvrdě bojují o své pozice a značky, o kterých nebylo dřív tolik slyšet, se derou do popředí. Souvisí to s obrovským pokrokem ve výrobě, kterého dosahují zejména čínské značky. Těm se daří vyrábět technologicky špičkové a designově precizní zařízení, jež dokážou nabídnout obvykle až o třetinu levněji než ostatní výrobci. I na obrovském trhu v Číně ale dochází ke změnám.

Dobře to ilustruje značka Xiaomi, která ještě před dvěma lety byla příkladem ambiciózního čínského tygra, jenž i přes soustředění téměř výhradně na domácí trh dokáže prodat velké množství zařízení. Z dnešního pohledu už je Xiaomi hráčem, který nedobývá, ale naopak se musí konkurenci bránit. Ukazuje to analýza prodejnosti smartphonů na čínském trhu od společnosti Canalys za první čtvrtletí 2016.

Prodeje smartphonů v Číně za 1Q16 a meziroční srovnání (data: Canalys)
Klepněte pro větší obrázek

Čínskou jedničkou zůstává sebevědomé Huawei, které je pro Číňany něco jako národní chlouba. Z druhé pozice vytlačil Xiaomi čínský konkurent Vivo, jemuž se meziročně podařilo prodeje takřka zdvojnásobit. Naopak Xiaomi v objemu prodejů kleslo, i přes to, že celý čínský trh stále mírně (o 2 %) rostl. Xiaomi totiž po většinu sledovaného období chyběl v portfoliu výraznější top model, který by přilákal zákazníky. Tím se stalo až na konci února představené Xiaomi Mi 5.

V Číně se během ledna až března prodalo celkově 105 milionů smartphonů, což je zhruba 31 % z celosvětově prodaného objemu. To ukazuje na stále obrovskou a nepolevující sílu čínského trhu. Jinými slovy, kdo uspěje v Číně, má téměř jistou pozici v globální první pětce. Zajímavostí je, že světová jednička Samsung se do Top 5 na čínském trhu tentokrát vůbec nedostala a Applu stačily klesající prodeje iPhonů jen na páté místo.

Témata článku: Apple, Huawei, Samsung, Xiaomi, Hospodaření a finance, Viv

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kentus 29. 4. 2016 13:01:22
    Co je za blbost mít v grafu novější data vlevo? Časová osa jde snad zleva...
  • Jarda.abc 29. 4. 2016 12:52:25
    Brzy se bude prodávat v Indii více telefonů než v Číně a Indie má zase...
Určitě si přečtěte

Češi se učí nakupovat mobilem, pomalu dohánějí Evropu

Češi se učí nakupovat mobilem, pomalu dohánějí Evropu

14.  4.  2017 | Pavlovič Radek, E15.cz | 6

Dítě s paušálem může být neřízená střela, za dluhy odpovídají rodiče

Dítě s paušálem může být neřízená střela, za dluhy odpovídají rodiče

** Raději pořiďte dítěti předplacenou kartu, nebo nastavte limity útraty ** Ušetříte si infarkt až zjistíte, že potomek probendil balík ** ČTÚ řešil případ, kdy operátor vymáhal po dítěti dluh 60 tisíc

13.  4.  2017 | Pospíšil Aleš | 34

E-shopy po konci intervencí: Zlevníme, ale až vyprázdníme sklady

E-shopy po konci intervencí: Zlevníme, ale až vyprázdníme sklady

12.  4.  2017 | E15.cz , Lazarevič Arsen | 14