Zkusili jsme: solární panel jako součást displeje

Sluneční kolektory v mobilu konečně dostanou smysl. Wysips schová průhledný solární panel přímo do displeje mobilního telefonu.

Loni byl mým osobním hitem veletrhu MWC displej Senseg s haptickou odezvou. Letos mě nadchly rovnou tři technologie, dvě se ochomýtají okolo displeje a jednu vám představím níže (zbylé někdy v příštích dnech).

What You See Is Photovoltaic Surface

Wysips Crystal je projekt francouzské firmy SunPartner Group. Zkratka znamená „Co vidíš, je fotovoltaický povrch“ a je to do displeje integrovaný průhledný solární článek. Máte úplně obyčejně vyhlížející telefon s velkým dotykovým displejem, ale když na něj posvítí slunce, nebo žárovka, baterie se začne nabíjet.

Klepněte pro větší obrázek

Pokusy o fotovoltaické telefony už tu byly a pár se jich dostalo až do prodeje (LG, Samsung). Ale účinnost byla mizerná, panel byl na zádech (na kterých přístroj obyčejně leží) a tak to celé nemělo velký smysl. Pak se v roce 2011 na veletrhu CES objevil první prototyp průhledného fotovoltaického panelu. Byl integrovaný přímo do displeje mobilu, účinnost přeměny světelné energie na elektrickou vzrostla, ale pouze 70% průhlednost viditelně zhoršovala optické kvality displeje.

Dnes jsme o dva roky vývoje dále. Účinnost je opět výše, konkrétně jsme na 5,8 mW/cm2 a výrobce už dnes zkouší organické polovodiče, které mají během roku zvednout hodnotu na dvojnásobek. Ale hlavně má panel Wysips 90% průhlednost. Tyhle zdánlivě malé krůčky stačily k překročení hranice zájmu a nezájmu výrobců. „Pracujeme s několika z těch největších firem v oboru, jména vám ale bohužel říct nemohu. Nasazení naší technologie je pouze otázkou času,“ říká zástupkyně projektu Wysips na barcelonském stánku. Měsíce? Hádám, že spíše nějaký ten rok.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Byli jsme na mobilním kongresu, a tak se technologie prezentovala na mobilním telefonu, ale ambice sahají mnohem dále. Smartphone má relativně vysokou spotřebu, ale taková čtečka knih s e-ink papírem by ani nemusela mít nabíjecí konektor. A co řádově větší plochy? Okna domu, billboardy, nebo ve formě ohebných fólií či tkanin dokonce celé stadiony měnící sluneční energii v elektřinu?

Funguje a není vidět

Konkrétní panel, který jsme viděli integrovaný v Nokii Lumia 610 má úhlopříčku 3,7". Samotná vrstva měří méně než půl milimetru, takže není třeba se bát rostoucí tloušťky mobilů. Deset minut na přímém slunci dodá dostatek energie na tříminutový hovor. Jeden z reklamních materiálů projektu Wysips hlásá: „Už nikdy vám nedojde baterie“. I sama obsluha stánku však dodává, že je to pouze teorie dosažitelná za ideálních podmínek. Na druhou stranu i běžně používanému mobilu tato technologie znatelně prodlouží výdrž na jedno nabití. Na přesnější údaje je ale ještě brzy, „účtovat“ budeme až se Wysips objeví v provním prodávaném mobilu a my jej budeme moct otestovat.

Témata článku: Technologie, Koncepty, Displeje, Microsoft Surface, Microsoft Surface 64GB Wi-Fi, Nokia Lumia 610

51 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Mysh (novy) 6. 3. 2013 19:32:06
    Nevím, kolik to bude stát, ale kdyby to šlo nalepit jako fólie na okno...
  • Magna Emper 6. 3. 2013 16:25:26
    Moje cca 6 let staré hodinky Citizen s technologií Eco-drive jsou stále v...
  • peter suka 6. 3. 2013 14:41:48
    Otázka na Filipa Kůžela:Na zaciatku clanku pises ze minuly rok bol tvojim...
Určitě si přečtěte

Pozdě, ale přece! O2 jako poslední v Česku spouští VoLTE

Pozdě, ale přece! O2 jako poslední v Česku spouští VoLTE

** O2 nás napínal, ale nakonec i on spustil VoLTE hovory ** Zatím jen pro paušály a dva typy smartphonů ** Další podporovaná zařízení budou brzy přibývat

17.  1.  2017 | Láska Jan | 33

Herní konzole a smartphone v jednom? PGS Lab chce oživit již několikrát neúspěšně zkoušený koncept

Herní konzole a smartphone v jednom? PGS Lab chce oživit již několikrát neúspěšně zkoušený koncept

** Dvojice procesorů, operačních systémů a displejů ** Hybrid kombinující funkce smartphonu a herní konzole typu Nintendo ** Jde o další odbočku do slepé uličky nebo nový směr?

13.  1.  2017 | Láska Jan | 6

V září přijde SuperiPhone. Začne se nabíjet, jen vejdete do místnosti [spekulace]

V září přijde SuperiPhone. Začne se nabíjet, jen vejdete do místnosti [spekulace]

**Není velké tajemství, že Apple testuje bezdrátové nabíjení ** Chce se dostat před konkurenci, iPhone se nabije až 5 metrů od nabíječky ** Na potvrzení budeme čekat do září 2017

13.  1.  2017 | Kůžel Filip | 148

Monstrum od HTC poznáme již 12. ledna a nepřijde samo

Monstrum od HTC poznáme již 12. ledna a nepřijde samo

** Hlavní model U Ultra bude mít 6palcový displej ** Dvě ze tří novinek nebudou mít 3,5mm jack ** Model U Play nabídne 16Mpx fotoaparát vepředu i vzadu

11.  1.  2017 | Měchura Milan | 9