3D displeje: začíná nová éra mobilů?

Sharp a Samsung představily 3D displeje pro mobilní telefony. Bude to zlomový okamžik pro mobilní průmysl nebo jen evoluce, která se hned jen tak neuchytí?

Třídimenzionální zobrazování zažívá svůj boom. Výrobci elektroniky začínají nabízet 3D televizory, některé notebooky disponují 3D displeji a v kině si můžete prostorový zážitek vychutnat s aktivními 3D brýlemi. Ve stejných šlépějích se snaží jít i Sharp, který nedávno jako první představil 7,4palcový dotykový 2D/3D displej, který má šanci se uchytit i u mobilních telefonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej zobrazuje pro každé oko jiný obraz, což s sebou přináší stereoskopický efekt, a není proto potřeba použít pasivní (dvě barevné složky obrazu) ani aktivní 3D brýle. Jak je z názvu patrné, tento displej nabídne i možnost přepínání mezi 2D a 3D grafikou, neopomeňme ani další základní specifikace: rozlišení 480 × 854 bodů, kontrastní poměr 1 000 : 1 a jas 500 cd/m2. Sharp ve své tiskové zprávě dodává, že i přes novou dimenzi obrazu má displej stejnou tloušťku jako konvenční 2D displeje a kvalitativně můžete být srovnatelný s podobnými displeji od Sony a Panasonicu, kteří však k prohlížení displeje ještě potřebují 3D brýle.

Klepněte pro větší obrázek

Mobilní telefony už nemají moc místa, kam ještě rozšířit své funkční působiště, a právě 3D displej je jednou z inovací, která by na mobilním telefonu mohla mít velký úspěch. Otázky nastávají prakticky jen dvě. Bombastické 3D displeje budou náročnější na energii, proto je třeba s vývojem displejů pohnout i s vývojem palivových článků nebo akumulátorů s vyšší výdrží. 3D displeje mají navíc svá specifika. Abyste mohli zažít ten pravý efekt, musíte být od telefonu v přesně dané vzdálenosti a úhlu, jinak výsledky nebudou až tak dechberoucí.

Druhou neznámou je samotná dostupnost nové technologie. V Japonsku se mají uživatelé dočkat již na podzim, kdy bude zahájena sériový výroba telefonů s 3D dotykovým displejem (3D bez dotykové vrstvy plánují úvest ještě v první půli tohoto roku). Konkurenční Samsung také přispěchal se svým prvním modelem s trojrozměrným obrazem, pro změnu určeným pouze pro korejský trh. Jak už to tak bývá, nové technologie z východu Asie putují do zbytku mobilního světa delší dobu. Kdy se tedy 3D technologie na displejích mobilů dočkáme i v Evropě, není zatím jasné...

 

 

Témata článku: Technologie, Displeje, 3D

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • moshtik 2. 6. 2011 22:44:41
    takovych je dost... Super AMOLED displeje (Samsung), nebo Clear Black...
  • kacer 1. 6. 2010 23:50:43
    jj, zrovna iTěžítko není dobrý příklad... to i moje zatracená Xperie...
  • petr 12. 5. 2010 17:26:31
    uz by se ty 3D displaye mohly dostat i k nam do Cech, jsem na to zvědavý...
Určitě si přečtěte

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

** Nová aliance v mobilním světě má modro-oranžovou barvu ** Spojenci mohou vzájemně využívat patenty i technologie ** Jak se ale budou prát na přesyceném trhu smartphonů?

19.  7.  2017 | Láska Jan | 14

Proč nejezdíme v robotických autech? Vždyť technologie prakticky existuje

Proč nejezdíme v robotických autech? Vždyť technologie prakticky existuje

** Technologie opět předběhla dobu ** Technologie autonomních vozů je stále pokročilejší ** Jenže na to není naprosto připravená dopravní legislativa

16.  7.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 2

Povedené vozítko: Koncepční rover NASA vypadá jako Batmobil

Povedené vozítko: Koncepční rover NASA vypadá jako Batmobil

15.  7.  2017 | VTM.cz , Černý Jiří

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

** Xiaomi je fenomén a dělá věci jinak. ** Do zákulisí nás nechá nahlédnout odborník na čínský trh. ** Pojem „výrobce“ dnes neznamená, co si patrně myslíte.

12.  7.  2017 | Posejpal Jan | 29

Tyto chytré hodinky nemusíte dávat na nabíječku. Dobijí se samy díky pohybu ruky

Tyto chytré hodinky nemusíte dávat na nabíječku. Dobijí se samy díky pohybu ruky

** Nový typ hodinek se chlubí tím, že je nebudete muset připojovat k nabíječce ** Nabíjení probíhá pomocí známého principu kinetické energie ** Stačí ale tato technologie na chod chytrých hodinek?

10.  7.  2017 | Javůrek Karel | 10


komerční sdělení

Komerční sdělení