4. operátor je na dohled, nové podmínky mu přejí

ČTÚ vypořádal připomínky k podmínkám aukce a mnoho jich do finální verze zapracoval. Škoda jen, že nováček nedostane přednostně pásmo 800 MHz pro sítě LTE.
4. operátor je na dohled, nové podmínky mu přejí

Na sváteční den 5. července si Český telekomunikační úřad (ČTÚ) schoval zprávu o vypořádání připomínek k aukci volných kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz. Termín pro vypořádání připomínek a tím i „ostrá“ fáze aukce se několikrát posouvaly, pojďme se tedy podívat, jak se ČTÚ popral s návrhy devětadvaceti subjektů, kteří měli co říci k původně navrženým podmínkám, které tuzemský regulátor zveřejnil v druhé půlce března.

ČTÚ byl za návrh podmínek pranýřován zejména „starou“ trojicí tuzemských operátorů, kteří za pozitivní diskriminaci případného nováčka hrozili soudy a arbitrážemi. „Na přípravě vypořádání připomínek ČTÚ spolupracoval s poradcem a návrh vypořádání podrobil i dalším právním a regulačním oponentním posouzením,“ deklaruje ČTÚ v úvodu zprávy o vypořádání připomínek.

Tuzemský regulátor rozhodl nevyhovět návrhům na přímé vyčlenění části pásma 800 MHz pro nové zájemce, což je škoda. Je jisté, že lukrativní „osmistovka“ půjde na dračku a byla by obrovská škoda, kdyby si pásmo rozdělili stávající operátoři, kteří se v minulosti zmocnili i pásma 2100 MHz (sítě 3G) a nechali ho ležet ladem. A nebýt hrozby odejmutí frekvencí, leželo by ladem další roky.

Pásmo 800 MHz přednostně pro nováčka nebude

Pro zvýšení podpory nových zájemců o vstup na trh alespoň regulátor prodloužil platnost závazku poskytování národního roamingu v sítích LTE (4G) na celkovou dobu platnosti přídělu kmitočtů a až na 10 let pro služby 2G a 3G. S ohledem na srovnatelný charakter pásem 800/900 MHz nově ČTÚ stanovil společný spektrální limit v souhrnu pro tato pásma na 2×22,5 MHz, což je naopak krok správným směrem, který stávajícím operátorům neumožní zbytečně nahromadit pásmo.

V zájmu zvýšení podpory konkurence ČTÚ rovněž ve finální podobě vypořádání konzultace zohlednil i doporučení vlády zvýšit rozsah spektra vymezeného v pásmu 1 800 MHz pro nového hráče nově na 2×15,6 MHz. Opět pozitivní změna, nezbývá než doufat, že spektrum získá nový operátor.

Tuzemský regulátor dále vyhověl návrhům na zmírnění některých požadavků na výstavbu sítí a prodloužil termíny pro zahájení využívání přidělených kmitočtů i termínů pro dosažení konečného pokrytí. Že se tak stane, jsme predikovali i my v tomto článku. Dle mého názoru není prodloužení lhůt problém, alfou a omegou je v tomto případě skutečnost, že rozvojová kritéria jsou na rozdíl od dřívějších aukcí jasně daná.

Klepněte pro větší obrázek
ČTÚ zahájí výběrové řízení v závěru příštího týdne a my budeme s napětím sledovat, kdo se přihlásí...

ČTÚ dodává, že změkčení neohrozí rozšíření mobilního broadbandu na venkov, opět nezbývá než doufat, že operátoři nenajdou nějakou kličku jak se z budování infrastruktury mimo velká města vyvléknout. Jak se říká, peníze jsou vždy až na prvním místě a tak nám zbývá požadavek na snížení vyvolávací ceny volných kmitočtů. Jelikož jde v podstatě o skrytou daň, kterou dříve či později zaplatí koneční spotřebitelé, je dobře, že ČTÚ cenu snížil.

Cena klesla o 1,8 miliardy

Nová vyvolávací cena kmitočtů činí 7,4 miliardy namísto původně navrhovaných 9,2 miliardy korun. Vyšší cena je také kontraproduktivní z hlediska vstupu nového operátora pro kterého představuje nezanedbatelný náklad. V této souvislosti ČTÚ oznámil, že snížil i cenu vyhrazeného bloku v pásmu 1800 MHz. Regulátor tak v zásadě nevyhověl připomínkám stávajících operátorů, ale také těm, kteří požadovali zastavení aukce do doby, dokud úřad nedotáhne dokonce analýzu trhu, která by umožnila větší míru regulace včetně nařízení vstupu virtuálních operátorů.

Osobně jsem s podmínkami spíše spokojen a změny, které ČTÚ zapracoval do finální verze hodnotím pozitivně. Je ale škoda, že i část pásma 800 MHz nebude vyhrazena pro nováčka, protože pokud někdo má hodně peněz na koupi právě této části spektra, pak jsou to tři stávající operátoři. Nyní nezbývá než čekat a doufat, že o aukci bude zájem. Přeci jen, nového hráče á la francouzský Free Mobile potřebuje ČR jako sůl.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, LTE, ČTÚ, Kauzy

53 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Trencek 11. 7. 2012 13:03:33
    Nevíte někdo kdy přesně bude možné říct současnému operátorovi sbohem a...
  • tenteen 7. 7. 2012 12:20:03
    Tak to opravdu nevím, proč by podle autora měli mít stávající operátoři...
  • clarkie 6. 7. 2012 19:56:04
    Jaký je správný počet operátorů v ČR? 4? 5? 10? 20?
Určitě si přečtěte

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

** BlackBerry rovná se klávesnice, a to opět výtečná ** Bezpečný Android a geniální BlackBerry Hub ** Je dnešní doba ochotna ťukat písmenka na klávesnici?

Dnes | Vrbacký Jakub | 3

Vodafone domácnostem zdvojnásobí FUP na 60 GB, ale má to háček

Vodafone domácnostem zdvojnásobí FUP na 60 GB, ale má to háček

** Nevídané, český operátor ohlásil, že navýší data o 30 GB ** Jde o mobilní připojení pro domácnost, nikoli hlasový tarif ** Přes léto zvojnásobí operátor data i stávajícím zákazníkům

14.  6.  2017 | Pospíšil Aleš | 47

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

** Solidní výbava s přijatelnou cenovkou ** Nadprůměrná výdrž a pokročilé funkce ** Odladěný hardware i software

11.  6.  2017 | Herodek Martin | 29

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

** Cenově Huawei P10 Plus dorovnává Galaxy S8 od Samsungu ** Má výdrž, výkon, dobrý fotoaparát i odladěné prostředí ** Může si Huawei, i když špičkové, dovolit být takto drahé?

4.  6.  2017 | Vrbacký Jakub | 19

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

** Xperia L1 je jediným modelem od Sony s cenovkou pod 5 tisíc Kč ** Tomu samozřejmě odpovídá horší výbava a nudnější vzhled ** Nabízí však velmi dobrý 13Mpx fotoaparát **

1.  6.  2017 | Měchura Milan | 33