AlterEgo: Nové bizarní zařízení vám umožní komunikovat bez mluvení

Výzkumníci z MIT vyvinuli handsfree a voicefree rozhraní, které spoléhá na subvokalizaci, tedy tichou řeč. Zjednodušeně řečeno jde o totéž, co všichni děláme, když si „mluvíme v hlavě“ (typicky při čtení).

Tzv. AlterEgo se skládá z náhlavní soupravy, která se umístí na ucho a čelist. Výpočetní systém se stará o zpracovávání a překládání přijatých dat, odesílání odpovědi atd.

Když si myslíte nějaké slovo, mozek vysílá signály do svalů obličeje a hrdla a připravuje je na jeho vyslovení. Náhlavní souprava AlterEgo obsahuje senzory, které se po jejím nasazení ocitnou na místech, kde jsou tyto signály nejsilnější a nejspolehlivější.

Speciální sluchátka pak přenášejí zvuk přímo skrz kosti lebky – nikoliv uši. Díky této kombinaci můžete komunikovat s počítačem pomocí myšlenek a současně normálně slyšet zvuky z okolního světa. Je ovšem nutná individuální kalibrace, neboť neuromuskulární signály jednotlivých lidí se liší. AlterEgo se tedy nejprve musí naučit váš „přízvuk“.

AlterEgo v akci:

Míra přesnosti překladu zatím není 100%, ale odborníci se domnívají, že jsou schopni tohoto stavu dosáhnout. Během dosavadních testů (se slovními zásobami čítajícími cca 20 výrazů) byl prototyp AlterEgo využíván například k řešení aritmetických úloh nebo ke hraní šachů. Jeho potenciál je však mnohem větší. Úplně nejzajímavější by samozřejmě bylo, kdyby se tímto způsobem jednoho dne mohl bavit i člověk s člověkem.

Diskuze (1) Další článek: Japonci věří, že psací stroj není mrtvý. Tenhle má e-ink a složí se do velikosti peněženky

Témata článku: , , , , , Ucho, Zařízení, Zář, Signál, Kalibrace, Zvuk, Souprava, TSA, Vyslovení, Nov, Mluvení, Okolní svět, Transcribe, Náhlavní souprava, Dosavadní test, Mito, Výpočetní systém