Apple kontruje: „Fotoaparát i Home button chrání safírový krystal“

Phil Shiller, jeden z viceprezidentů Apple, na Twitteru popřel po internetu kolující zvěsti o tom, že iPhone 7 už nemá fotoaparát a Home button chráněné safírovým krystalem. Bohužel už nevysvětlil, proč při testu tvrdosti jeví hodnoty podobné tvrzenému sklu.

Tvrzené sklo používané na smartphonech včetně iPhonu se poškrábe hrotem o tvrdosti stupně 6 až 7, safír by měl být na stupni 9. To v absolutních hodnotách znamená až 7násobný rozdíl v tvrdosti.

A tak opět nastupují spekulace. Jedná se o jakýsi hybrid skla a safíru? Bude se Apple ke kauze podrobněji vyjadřovat? 


Původní článek vyšel 19. září s následujícím titulkem:

Zapoměňte na safír. iPhone 7 chrání už jen tvrzené sklo. Proč Apple slevil?

Co uděláte se zbrusu novým iPhonem? JerryRig jej začal okamžitě škrábat těmi nejtvrdšími hroty, které měl po ruce. V zájmu osvěty, samozřejmě. A skutečně zjistil pár zajímavých věcí. Minulé iPhony se chlubily safírovým domovským tlačítkem a objektivem fotoaparátu. Při premiéře iPhonu 7 však slovo „safír“ vůbec nepadlo a jak se ukazuje, není to náhoda…

Jerry na „Sedmičce“ provedl test tvrdosti displeje. Safírové sklo by bylo někde kolem stupně 8 a 9, ale displej iPhonu 7 vykazuje lehké škrábance už na stupni 6, hlubší pak při stupni 7. To jsou typické hodnoty pro smartphony s tvrzenými skly.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výsledek? Tvrzené sklo jako na jiných smartphonech. Tohle ale není překvapení.

Ale může být i hůř, odolný Galaxy S7 Active má displej krytý plastem, což je sice skvělé při pádu telefonu, ale poškrábe se už hrotem stupně tvrdosti 3.

Na řadě je Home Button a optika fotoaparátu. V obou případech jde o tvrzené sklo. Proč Apple slevil z tvrdosti materiálu? Vzpomínáte, jak ještě docela nedávno Apple investoval do safíru a mluvilo se o tom, že bude chránit nejen drobný objektiv a tlačítko, ale i celý displej? Zdá se, že Apple safír nezkrotil a vrací se ke konvenčnímu materiálu. Dozvíme se někdy, jaký byl důvod takového rozhodnutí?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ne, ani zde nejde o safír. Proč?

Vzpomínáte, jak Apple označil nový blesk za čtyřtónový? Pravda je taková, že diody jsou čtyři, ale barvy pouze dvě. Různé teploty barev je docíleno až kombinací různých LED.

Klepněte pro větší obrázek
A škrábeme dále. LED blesk je chráněný plastem.
Klepněte pro větší obrázek
Proužky jsou také plastové. Pochopitelně – kvůli prostupnosti rádiového signálu.
Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka ani šuplíček na SIM nejsou ošizené – žádný plast, kvalitní hliník.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hliníkové tělo si poradí s klíči, ale cokoliv tvrdšího zanechá stopy. A to jde o matnou černou. Lesklá „Jet Black“ je nesrovnatelně citlivější a „nechá na ní škrábanec snad i křivý pohled“.

Apple se poučil z minulosti, v „bend testu“ obstál iPhone 7 skvěle. Tělo se nedeformuje, při extrémním namáhání začíná odstávat displej a pod ním vidíme součást utěsnění proti vodě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
S ohýbáním si iPhone 7 poradil zdatně, ale stejně to raději nezkoušejte, oslabíte vodotěsnost telefonu.

Aktualizováno: Apple na webu uvádí, že i „Sedmičky“ mají fotoaparát krytý safírem. Test tvrdosti na videu však dává použitý materiál na roveň se sklem, které kryje displej. Budete věřit Applu, nebo scratch testu z YouTube? 

Klepněte pro větší obrázek
Diskuze (327) Další článek: Allo. První možnost vyzkoušet Assistant, novou generaci umělé inteligence od Googlu

Témata článku: Apple, , , , , , , , , Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 6, Apple iPhone 6 128GB, Apple iPhone 6 64GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone 7 128GB, Apple iPhone 7 256GB, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 64GB, Samsung Galaxy S7 Active, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy S7 Edge 64GB, JerryRigEverything, Shiller, Safírové sklo, Lens,