Augsburg instaloval semafory do asfaltu kvůli chodcům s mobily

Jen málo národů bere červenou na semaforu tak vážně jako Němci. Cizinci se diví, proč místní čekají, až padne zelená, když široko daleko není žádné auto. I proto radnici v Augsburgu znepokojil nový fenomén: chodci zírající do chytrých telefonů si nevšímají semaforů. Problém se úřady pokusily vyřešit tak, že světla nechaly instalovat na začátek silnice přímo do asfaltu.

Nápad dostalo vedení Augsburgu poté, co tramvaj srazila patnáctiletou dívku, která se při přecházení kolejí dívala do mobilu. „Lidé jsou teď zase o něco pozornější,“ tvrdí o nových semaforech mluvčí radnice Stephanie Lermenová pro americký list The Washington Post.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Screenshoty pochází z videa od Augsburger Allgemeine

Vedení města podle ní prostředky na silniční semafor vynaložilo moudře i s ohledem na nedávný výzkum, který ukázal, že téměř 20 procent chodců v evropských městech rozptylují jejich mobily. Více je přitom podle zmíněného výzkumu ohrožena bezpečnost mladých lidí, kteří při chůzi často kontrolují svůj facebook nebo chatují na WhatsApp.

Podobný problém mají i ve Spojených státech. Washingtonská univerzita zjistila, že jeden ze tří Američanů na nebezpečných křižovatkách píše na chytrém telefonu zprávy nebo na něm pracuje. Ministerstvo dopravy nemá podle The Washington Post pochyb o tom, že tento zvyk stojí za rostoucím počtem usmrcených chodců.

Augsburg není jediným městem, které bylo nucené reagovat na zvyšující se množství mobilních závisláků mezi chodci. Čínský Čchung-čching už v roce 2014 zavedl na chodníku pás vyhrazený pro takzvané „smombies“, jak se podle kombinace anglických slov smartphone a zombie říká kráčejícím osobám hypnotizujícím svůj přístroj. „V našich ulicích je mnoho starých lidí a dětí a chůze s mobilem může způsobit nežádoucí kolize,“ komentoval to tenkrát představitel místní radnice v rozhovoru s agenturou AP.

Témata článku: Kuriozita

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • f3l1x 1. 5. 2016 17:53:29
    Připomnělo mi to přechod z filmu Avatar:...
  • vlkodlaq 30. 4. 2016 22:38:50
    Přijde mi to jako zbytečné vyhazování peněz (když pominu, že z toho má...
  • 5uch 30. 4. 2016 21:26:40
    Na walking dead s pohledem zabodnutým do mobilu je nejspíš i světlo v...
Určitě si přečtěte

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24

Mobil s osmikilovou baterií i dálnopis s azbukou. Věž na Olšanech ukrývá okouzlující technické poklady

Mobil s osmikilovou baterií i dálnopis s azbukou. Věž na Olšanech ukrývá okouzlující technické poklady

** V telekomunikační ústředně na Žižkově dnes sídlí CETIN ** Moderní techniku doplňuje muzeum strojů z dob socialismu ** Zajímavá je i budova samotná, a to nejen normalizační architekturou

25.  7.  2017 | E15.cz , Stingl Tomáš | 5


komerční sdělení

Komerční sdělení