BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

  • BlackBerry rovná se klávesnice, a to opět výtečná
  • Bezpečný Android a geniální BlackBerry Hub
  • Je dnešní doba ochotna ťukat písmenka na klávesnici?
Kapitoly článku

Jednou za čas se v dnešní šedi smartphonů, kde se výrobci předhánějí o to, kdo více, kdo rychleji nebo kdo bude mít nejvíce bodů v benchmarku AnTuTu (a vymýšlejí pro to speciální výkonové režimy chipsetů stejně tak, jako automobilky speciální režim motoru pro měření emisí), objeví kus, který je něčím unikátní. Ponechme teď stranou, nakolik je ona unikátnost ospravedlněním vyšší ceny, neforemných rozměrů nebo zda ji vůbec někdo chce, ale stále existují tací, kteří vybočují z řady.

Klepněte pro větší obrázek
BlackBerry KEYone

Je jedno, jestli se bavíme o těžkém a neforemném smartphonu CAT S60, který do mobilního telefonu přináší funkční termokameru, o hlasu ze záhrobí, kdy se společnost Kodak snaží vetřít na pole mobilního byznysu s kompakto-mobilem Kodak Ektra, nebo o diskotékovém smartphonu Alcatel A5 LED, kterému záda blikají celkem šestatřiceti barevnými diodami. Dnes se však budeme bavit o další vzpomínce na slávu značky BlackBerry, modelu BlackBerry KEYone, který zas a znovu víří nudné vody kompletní hardwarovou klávesnicí. Ta je navíc celodotyková a lze ji použít jako touchpad, jako bonus se potom v mezerníku ukrývá čtečka otisků prstů.

KEYone je de facto prvním BlackBerry, které bylo pod hlavičkou nynějšího vlastníka licence - společnosti TCL - vyrobeno přímo jako BlackBerry. Předchozí modely DTEK byly pouze upravené smartphony Alcatel. I když se tohoto přechodu ve vlastnické struktuře mnozí báli, mohu před samotnou recenzí v následující kapitole předeslat, že se jedná o klasické BlackBerry. Kvalitou konstrukce, klávesnicí, prvky zabezpečení i celkovým pocitem ze zařízení. Obstojí Blackberry KEYone s klávesnicí v dnešním světě celodotykových placek? A dokáže si obhájit cenovku bezmála sedmnáct tisíc korun?

Blackberry Keyone
rozměry a hmotnost: 149 × 72 × 9,4 mm, 180 g
displej: 4,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 620, 433 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS
paměť: 32 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 3 GB, baterie: 3 505 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm)
operační systém: Google Android 7.1 (Nougat)
fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
43 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Samotná recenze pokračuje v následující kapitole, stejně jako úplný výčet plusů a mínusů BlackBerry KEYone.

První dojmy

Plusy:

  • rychlá a přesná čtečka otisků prstů
  • skvělá klávesnice, která supluje velké procento dotyků na displej
  • díky gumovým zádům telefon neklouže ani ve zpocené ruce
  • dobré fotografie

Mínusy:

  • pocitově je KEYone těžký, ale zase má větší baterii
  • tlačítko zámku a funkční tlačítko by měla být naopak
  • telefon se zahřívá i např. při focení (pozn.: venkovní teplota přes 30° C)
  • dlouhý proces spouštění smartphonu

Témata článku: Blackberry, , , , , , , , , Blackberry Keyone, Speciální režim, Ústřední bod, Hardwarová klávesnice, Optická stabilizace, Kodak Ektra, Standardizovaný test, Celá plocha, Pohodlné čtení, Výměnný náušník, Výpis, Disko, Třídění, Kryjící displej, Rozlišení full, Předchozí model,