Akce Recyklístek byla velmi úspěšná, lidé vrátili 50 tisíc mobilů

Akce Recyklístek byla velmi úspěšná, lidé vrátili 50 tisíc mobilů

Recyklační kampaň u T-Mobile skončila, operátor si výsledky pochvaluje a zákazníci mohou být myslím také spokojeni. Za každý vysloužilý telefon, který od 8. listopadu do konce ledna odevzdali, obdrželi poukázku na nákup v hodnotě 200 Kč. Tu mohli použít na nákup nového mobilního přístroje, Twist sady či příslušenství. Češi se opravdu činili, vždyť za necelé tři měsíce trvání akce odevzdali 50 554 starých mobilních telefonů a vyčerpali tak Recyklístky v celkové hodnotě 10 110 800 Kč. Více než polovina přístrojů skončila v recyklačních boxech ve značkových prodejnách po Novém roce. Nejuvědomělejší byli návštěvníci prodejen v Centru Chodov (632 telefonů, 641 baterií), Galerii Vaňkovka (631 telefonů, 640 baterií) a v OC Letňany (548 telefonů, 621 baterií).

Již během prvních týdnů Češi vyvrátili naši skepsi ohledně reakce na ekologická témata," říká Martina Kemrová, tisková mluvčí T-Mobile, a dodává: „Recyklístky jsme museli dvakrát dotisknout, abychom uspokojili všechny zájemce.

Dle záznamů operátora se nejčastěji vracely telefony značky Nokia (44 %), Siemens (24 %) a Alcatel (11 %). Dále pak Sony Ericsson s 8 a Motorola s 6 procenty. Zbylých 7 % tvoří ostatní značky. Padesát tisíc vrácených přístrojů je jistě hodně, v porovnání s rokem 2006 dokonce 70 krát více, vrátíme-li se ale k původním odhadům T-Mobilu, je to stále málo. Na začátku akce totiž operátor vyhlásil, že lidé u nás mají doma poschováváno nejméně 5 milionů starých mobilů. Teď je to tedy o 50 554 méně, ale jak vidno, lidem se k recyklaci jen tak nechce. Nebýt akce Recyklístek, byl by počet vrácených mobilů u T-Mobile někde okolo tisícovky.

Klepněte pro větší obrázek 
Dva z 50 554 Recyklístků • nejvíce se vracely telefony značky Nokia

Například ve Spojených státech amerických bylo zjištěno, že jen 9,4 % lidí zakoupivší nový mobil, odevzdá k recyklaci některý ze starších kusů, které vlastní. Ale i toto číslo se za poslední léta zvětšuje, také Američanům totiž začíná záležet na životním prostředí a jeho ochraně. Uživatelům je ale třeba dát občas nějaký ten impulz, u nás to byl T-Mobile, v Americe se snaží na své zákazníky zapůsobit operátor Verizon Wireless. A proč se lidem nechce? Průzkumu společnosti iSupply ukázal, že 36,8 % uživatelů si staré telefony ponechává, jelikož si myslí, že mají nějakou zbytkovou cenu.

Časem se ale stane jen to, že takové vysloužilé telefony skončí při jarním úklidu v popelnici. Starší telefony bývají také darovány někomu v rodině nebo přátelům, na charitativní účely anebo vráceny v obchodě, kde byly zakoupeny. Dle odhadů americké environmentální agentury ovšem stále Američané vyhazují 125 milionů telefonů ročně, čímž vytvoří 65 tisíc tun odpadu, částečně jedovatého. Recyklace vysloužilých mobilů je stejně jako recyklace dalšího odpadu velcice důležitá a každý by se měl snažit alespoň touto cestou udělat něco pro životní prostředí.

Vysloužilé telefony můžete u českého T-Mobilu samozřejmě odevzdávat i nadále, nyní už ale bez Recyklístků. K recyklaci vysloužilých mobilů vyzívajá také zbylá operátorská dvojice, O2 prostřednictvím své nadace podpoří Linku bezpečí, Vodafone rovněž převede peníze získané z prodeje surovin tvořící staré přístroje do své nadace.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Akce

3 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Václav Baiza 7. 2. 2008 21:01:23
    Myslím, že se dostalo na každého, ale třeba ne napoprvé, kdy uvedené...
  • Josef 7. 2. 2008 13:10:46
    I když osobně hodnotím tuhle akci za velmi přínosnou,přesto i myslím,že na...
  • astray 7. 2. 2008 9:26:50
    Tak toto hodnotím jako nejlepší akci TMO za poslední roky. Nokia 3110c mě...
Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

** V druhé půlce letních prázdnin bodují telefony střední třídy ** Pokud fandíte výhodným nákupům, zaostřete na Huawei ** Za dvouletý úpis vám operátor sleví až 4 000 Kč z ceny

3.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8


komerční sdělení

Komerční sdělení