Američané nechtějí mobily na palubách letadel

Téměř polovina obyvatel Spojených států nesouhlasí s tím, aby se na palubě letadla mohly používat mobilní telefony. Průzkum organizovaný americkým ministerstvem dopravy opakovaně po roce mezi tisícovkou pasažérů zjistil, že lidé o telefonování z mobilů nestojí ani v případě, když bude jisté, že nenarušují signál komunikačních systémů letadla. Mají totiž obavy, že s masovým rozšířením služby by se stalo cestování letadlem neúnosným kvůli nepřestávajícímu hluku a mluvení příliš mnoha lidí na malém prostoru. Čtyři z deseti Američanů jsou přesvědčeni, že mobily v letadlech mají být natrvalo zakázány.

Mezi názory cestujících hrají velkou roli generační rozdíly. Zatímco starší lidé nad 65 let s mobily na palubě nesouhlasí ze 60 procent, mladší generace od 18 do 34 let tuto vymoženost z poloviny podporuje. Telefonování z mobilních sítí je v současné době v oblacích nad Spojenými státy zakázáno, Federální úřad pro letectví a Federální komunikační úřad teď zvažují, zda tento zákaz ustaví napořád.

Americké letecké společnosti se svými snahami povolit mobily na palubě reagují na podmínky, které mají evropské aerolinie. Ty mohou díky režimu schválenému Evropskou komisí nechat své pasažéry v letadle telefonovat. Jako první z dopravců povolila mobily na některých svých dálkových letech Air France. Pár amerických aerolinií prozatím experimentuje alespoň se službami internetového připojení.

Zdroj: Yahoo News

Diskuze (8) Další článek: Nokia 3610 fold: levná elegance (preview)

Témata článku: Ostatní, Komunikační systém, Let, Mobil, Američan

Určitě si přečtěte