Android je mimozemský, NASA poslala Nexus na ISS

Kde vzít kompaktní, jednoduchý a levný počítač s dostatečným výpočetním výkonem vhodným pro vesmírné aplikace? Možná jeden máte v kapse...

Už v roce 2012 jsme zaslechli zvěsti o tom, že NASA hodlá na svých vesmírných výletech angažovat chytré telefony od HTC. Takové smartphony měly tvořit klíčovou součástku malých, relativně finančně nenáročných satelitních systémů jménem Spheres. HTC se nakonec nekonalo, volba padla na Nexus S od Samsungu.

Proč zrovna Nexus S? Vysvětlení je jednoduché, celý telefon je totiž jednoduchý. Je tak jednoduchý, ve smyslu jednoduchého rozebrání, že se k jeho střevům dostane každý středně šikovný kutil během okamžiku po odstranění šestice šroubků.


Nexus S ve svém novém vermírném outfitu, foto: Androidcommunity

K čemu chytré telefony ve vesmíru? Jedná se o velmi zajímavou kombinaci miniaturního, relativně výkonného stroje, kterému nic zásadního nechybí. Abychom vás ale vyvedli z omylu, telefony se samozřejmě nepoužívají vně lodi, použity jsou uvnitř ISS a slouží k výzkumu aplikací pro telerobotické kamery a podobné vesmírné nezbytnosti.

Předtím než telefon vycestuje do vesmíru, musí projít celou řadou více či méně zajímavých testů a úprav. Zmiňované kousky tak musely projít okleštěním o vysílací GSM modul, který by mohl interferovat se systémy používanými v ISS. Dalo by se tedy říci, že telefony jsou v permanentním, hardwarovém letovém módu. Jak příznačné. Určité modifikace nastaly také v oblasti napájení, pro možnosti různých workaroundů a hledání krizových řešení bylo nutné telefony modifikovat pro pohon z běžných tužkových baterií. V neposlední řadě také bylo potřeba zajistit kompatibilitu s operačním systémem Windows XP SP3, který pohání z pozemského pohledu již letité notebooky Lenovo T61p, použité v ISS.

Pokud vládnete angličtinou, směle se pusťte do následujícího videa, které vše nádherně popisuje:

Nezbývá než dodat, že majitelé těchto strojů mohou být na své mimozemské přístroje náležitě pyšní již nyní, v současnosti se ve vesmíru totiž pohybují hned dva kousky Nexusu S. 

Diskuze (2) Další článek: Nokia 5AM-TH1N6: Finové představují první mikrovlnnou troubu

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , Google Nexus S, #Android, ISS, Legacy, NEX, Satelitní systém,