Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Pravidelná měsíční statistika zastoupení jednotlivých verzí operačního systému Android v aktivních zařízeních se od října rozrostla o jeden řádek. Do výpisu přibyla nejnovější verze Android 8.0 Oreo představená v srpnu. Zatím ji mohou používat majitelé zařízení Pixel a několika málo modelů od jiných výrobců než Googlu (např. Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact).

Klepněte pro větší obrázek

Nedá se očekávat, že by podíl Orea rostl závratnou rychlostí. Vždyť i rok starý Nougat má v obou svých svých distribucích dohromady teprve necelých 18 %. Nejčastěji zastoupen tak stále zůstává předloňský Marshmallow, jehož podíl klesá jen velmi pozvolna. Rychleji se uživatelé zbavují starých zařízení s verzí KitKat a Lollipop, ale zejména u druhého jmenovaného je podíl aktivních zařízení stále nepříjemně vysoký (téměř 28 %).

Verze Androidu Kódový název API Podíl distribuce
2.3.3 -
2.3.7
Gingerbread 10 0.6%
4.0.3 -
4.0.4
Ice Cream Sandwich 15 0.6%
4.1.x Jelly Bean 16 2.3%
4.2.x 17 3.3%
4.3 18 1.0%
4.4 KitKat 19 14.5%
5.0 Lollipop 21 6.7%
5.1 22 21.0%
6.0 Marshmallow 23 32.0%
7.0 Nougat 24 15.8%
7.1 25 2.0%
8.0 Oreo 26 0.2%

Aktuální data Google naměřil v sedmidenním intervalu končícím 2. října 2017. Konkrétní podíly jednotlivých distribucí vidíte v přiložené tabulce. Google nepočítá s nejstaršími distribucemi, které nemají přístup do marketu Google Play. Podle údajů firmy je ale podíl těchto nejstarších zařízení maximálně 1 %. Stejně tak se do statistik nepromítají distribuce s podílem 0,1 % a nižším.

Android je nejrozšířenější operační systém na světě:

Diskuze (2) Další článek: Jolla Sailfish: Krásná alternativa k Androidu, které chybí zásadní trumf [vyzkoušeno]

Témata článku: Google, Android, Software pro mobily, Operační systémy, Statistika, Xperia, Lollipop, Oreo, Nougat, Marshmallow, KitKat, Oreum, Nejstarší distribuce, Cream Sandwich, Řádek, Závratná rychlost, Zařízení, Nejstarší zařízení, Bean, Rok starý, Aktivní zařízení, Operační systém, Nejnovější verze, Jednotlivá distribuce, #Android


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 21

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 27

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45