Apple je znovu nejcennější značka světa, má hodnotu přes 100 miliard

Apple je znovu nejcennější značka světa, má hodnotu přes 100 miliard

Druhý rok v řadě technologická společnost Apple překonala Google v žebříčku nejcennějších značek. Vyplývá to z nové statistiky Best Global Brands, která oběma značkám přiřadila hodnotu vyšší než sto miliard dolarů.  

Aktuální žebříček, který sestavuje poradenská společnost Interbrand, sleduje především tři hlavní kritéria. Kromě finanční výkonnosti značkových výrobků se dívá na to, jak značka ovlivňuje zákazníkovu volbu, případně jak moc může tlačit na cenu svých produktů.

Na základě těchto kritérií Apple meziročně zvýšil svou hodnotu o 21 procent na celkových 118,9 miliardy dolarů. Google oproti loňskému roku poskočil o 15 procent. „Raketový vzestup Applu a Googlu na hodnotu vyšší než 100 miliard dolarů je svědectvím o síle budované značky,“ prohlásil Jez Frampton, generální ředitel společnosti Interbrand.

Deset nejcennějších světových značek podle Interbrandu
Pořadí Značka Hodnota (v miliardách USD) Meziroční změna (v procentech) Země původu
1. Apple 118,9 +21 USA
2. Google 107,4 +15 USA
3. Coca-Cola 81,5 +3 USA
4. IBM 72,2 -8 USA
5. Microsoft 61,1 +3 USA
6. GE 45,5 -3 USA
7. Samsung 45,4 +15 Jižní Korea
8. Toyota 42,4 +20 Japonsko
9. McDonalds 42,2 +1 USA
10. Mercedes-Benz 34,3 +8 Německo
Výsledné pořadí je také příznivou zprávou pro automobilový průmysl, a to hned ze dvou důvodů. Hned čtyři automobilky se od loňského roku probojovaly do dvacítky nejlepších - Toyota (8. místo), Mercedes-Benz (10. místo), BMW (11. místo) a Honda (20. místo). Další tři významné automobilky v žebříčku se zařadily mezi nejrychleji rostoucí brandy - hodnota značky Audi se zvýšila o 27 procent, zatímco Volkswagen a Nissan povyrostly shodně o 23 procent.

Poprvé i s čínskou firmou

Rekordního růstu ovšem dosáhl Facebook, provozovatel největší sociální sítě na světě, který od loňského roku zhodnotil svůj brand o 86 procent a posunul se tak z 33. na 29. místo. Důvod je prostý: počet měsíčních aktivních uživatelů Facebooku se rozrostl na 1,32 miliardy, což je čtrnáctiprocentní meziroční nárůst.

Tabulka sta nejcennějších značek přivítala letos také několik nováčků - DHL (81. místo), Land Rover (91. místo), FedEx (92. místo), Hugo Boss (97. místo) a Huawei (94. místo).

Právě příchodem Huawei se žebříček rozšířil o historicky první jméno z Číny. Třetí největší výrobce smartphonů na světě aktuálně hlásí za rok 2013 růst čistého zisku o téměř 35 procent na 3,38 miliardy dolarů.  

Diskuze (78) Další článek: O2 v říjnu rozšíří pokrytí LTE. Na dostizích vyroste mobilní BTS

Témata článku: Apple, Hospodaření a finance, Hugo boss, Rover, Automobilový průmysl, Coca-Cola, #Apple, Poradenská společnost, APP, Svět, Značka, Mil, DHL, Toyota, McDonalds, Mercedes-Benz, Honda


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31