Apple má zaplatit 506 milionů dolarů za porušení patentů u procesorů řady A

Americký gigant Apple je na poli patentových válek znám zejména za konfrontaci s jihokorejským Samsungem, který ve sporu ohledně designu telefonů a odemykáním přejetím prstu delší dobu tahal za kratší konec. Samsung sice několik předchozích sporů prohrál a musel Applu zaplatit soudem navržené částky, v tom posledním, z prosince loňského roku, však prozatím zvítězil. Celá kauza se však vrací k soudu nižších instancí, takže její faktické uzavření se může ještě na několik let protáhnout. 

Velmi brzy však „svou vlastní medicínu“ ochutná i Apple. Soud mu totiž nařídil zaplatit 506 milionů dolarů (11,32 miliard Kč) za porušení patentů, které drží licenční oddělení americké University of Wisconsin-Madison. Soudní spor se opírá o patent z roku 1998, který „zvyšuje efektivitu procesorů“. A tato technologie byla zřejmě použita u čipsetů Apple A7, Apple A8 a Apple A8X, které poháněly několik generací iPhonů a iPadů.

Soud porušení patentů uznal již v roce 2015, soudce však z původně navrhovaných 862 milionů dolarů nařídil Applu zaplatit „jen“ 234 milionů. Apple požádal americký patentový úřad o přehodnocení patentu, tuto žádost však USPTO zamítl a soud následně pokutu téměř zdvojnásobil. A to díky „zvýšenému zneužívání“ patentu koncem roku 2016, kdy vypršela jeho platnost.

Není tedy divu, že Apple nedávno odkoupil patentové portfolio Pantechu, které mu má do budoucna pomoci chránit se proti dalším patentovým sporům.

Jak vybrat mobil s nejlepším poměrem výkon/cena:

Zdroj Reuters

Témata článku: Apple, Mobilní procesory, Patent, Mobilní čipsety, Soudní spory

36 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr Krobot 28. 7. 2017 8:37:47
    " A to díky „zvýšenému zneužívání“ patentu koncem roku 2016, kdy vypršela...
  • sedmej 27. 7. 2017 20:58:32
    je legrační, jak teď přejete Applu aby platil, když porušil něčí patent....
  • redmond 27. 7. 2017 19:34:40
    ...a nedaleka realita, po vsetkych odvolaniach a napadnutiach patentu bude...
Určitě si přečtěte

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

** Nová aliance v mobilním světě má modro-oranžovou barvu ** Spojenci mohou vzájemně využívat patenty i technologie ** Jak se ale budou prát na přesyceném trhu smartphonů?

19.  7.  2017 | Láska Jan | 14


komerční sdělení

Komerční sdělení