Apple se tváří spokojeně, ale kromě služeb celý jeho byznys klesá

Apple se tváří spokojeně, ale kromě služeb celý jeho byznys klesá

Apple zveřejnil výsledky hospodaření za fiskální čtvrtletí končící 24. září 2016. To znamená, že do statistik se zapsal i první týden prodeje nového iPhonu 7/7 Plus. Americká firma se sice tváří naoko spokojeně, akcionáři si rozdělují na dividendách více než 9 miliard dolarů, ale nedá se přehlédnout, že Apple ve všech segmentech kromě služeb ve srovnání se stejným čtvrtletím předešlého roku klesá.

Nejbolestivější je samozřejmě pokles prodeje iPhonů, které Applu stále generují 60 % celkových tržeb. Apple během června až září prodal 45,5 milionu iPhonů, což je meziroční pětiprocentní pokles. Tržby za iPhony ale klesly výrazněji o 13 %, což napovídá, že o nejnovější (a tedy nejdražší) modely není takový zájem jako vloni o iPhone 6s/6s Plus. Průměrnou prodejní cenu iPhonu (619 dolarů v 3Q 2016) snižoval iPhone SE, přesné rozložení prodejů jednotlivých modelů ale Apple neposkytuje.

Klepněte pro větší obrázek
Z tabulky s hospodářskými výsledky je mimo jiné dobře patrný pro Apple narůstající význam evropského trhu a naopak téměř třetinový propad tržeb z Číny. Necelá polovina tržeb přichází z amerických trhů (zdroj: Apple) 

Ještě hůř než iPhony dopadl prodej Maců, kde dvojciferným procentem klesaly tržby i objemy. Nové Macbooky mají být ale teprve představeny, takže čísla se mohou zlepšit v posledním kalendářním čtvrtletí. To se ovšem nedá říct o kategorii „ostatních produktů“, kam Apple řadí hodinky Watch, Apple TV, iPody, příslušenství a sluchátka Beat. Zde bohužel Apple nevyčísluje kusy (aby nemíchal „jabka s hruškama“), ale pouze tržby – a ty klesly meziročně o 22 %.

Naopak se dařilo službám Applu (online služby, Apple Care, Apple Pay, licence), kde tržby meziročně vzrostly o 24 % a představují tak jediný rostoucí segment společnosti. Celkové tržby Applu za 3Q 2016 meziročně klesly o 9 % a zastavily se na hodnotě 46,8 miliardy dolarů. Firma vykázala čistý zisk 9 miliard dolarů. Provozní marže klesla o 1,9 procentního bodu na 38 %. Do příštího vánočního čtvrtletí očekává Apple tržby mezi 76 a 78 miliardami dolarů.

Témata článku: Apple, iPhone, Hospodaření a finance, iPad, Byznys, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 6s, Apple iPhone 6s 128GB, Apple iPhone 6s 64GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB, Nejdražší model, Jednotlivý model, Apple TV, Americký trh, První týden, Rostoucí segment

Určitě si přečtěte

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

** Tělo je prakticky stejné, až na skleněná záda ** Procesor je bestie, Apple předběhl konkurenci na řádný kus ** S designem si výrobce moc hlavu nelámal

Včera | Michlovský Jakub | 24

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

** iTunes už není taková hrůza, mp3 skrz něj totiž prohnat musíte ** Máte-li sbírku CD z dob minulých, můžete je poslouchat i v iPhonu ** Otázka je, zda vám všechna ta námaha stojí za 149 Kč měsíčně...

17.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 163

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

** Od Applu jsme čekali revoluci v bezdrátovém nabíjení. Nepřišla. ** Proč nikdo z našich redaktorů nenabíjí bezdrátově? ** Benefity nejsou velké a „bezdrát“ poškozuje baterii.

15.  10.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 121

iPhone 8 v akci. Není to jen zbytečná předehra k iPhonu X

iPhone 8 v akci. Není to jen zbytečná předehra k iPhonu X

** Ano, takhle má vypadat evoluce iPhonu. ** Klasické dilema zda upgradovat nebo ještě počkat naboural iPhone X. ** Je levnější a má argumenty. Osmička je iPhone, který dává smysl.

12.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Michlovský Jakub | 131