Apple už není nejcennější značkou světa. Kdo jej předběhl?

Apple už není nejcennější značkou světa. Kdo jej předběhl?

Od roku 2012 si Apple držel pozici nejcennější značky světa v hodnocení žebříčku Brand Finance Global 500. Loňský rok ale kartami poněkud zamíchal a na začátku toho letošního se do čela se dostala jiná technologická společnost, která se také nemalou měrou podílí na byznysu s mobilními technologiemi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pořadí nejcennějších značek a vývoj v čase (data & grafika: Brand Finance)

Společnost Brand Finance používá na určení hodnoty firemních značek sofistikovanou metodiku, v rámci níž sleduje mnoho ukazatelů. A podle jejích propočtů hodnota značky Apple meziročně poklesla o 27 %. Při současném růstu Googlu o 24 % to znamená, že jeden americký gigant střídá druhého a Google je nejcennější značkou světa.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Věděli jste, že hlavní sídla těchto firem leží jen nějakých 13 kilometrů od sebe?

„Apple si nedokázal udržet technologickou výhodu a opakovaně zklamal své stoupence, když přišel jen s kosmetickými úpravami namísto očekávaných výrazných změn,“ uvedla společnost Brand Finance. „Jeho značka ztratila na lesku a nyní musí soupeřit nejen s tradičním rivalem Samsung, ale i s řadou čínských značek,“ dodala.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Změny hodnot a hodnoty podle ekonomických sektorů (data & grafika: Brand Finance)

V první desítce najdeme z oboru telekomunikací ještě americké operátory AT&T a Verizon, z výrobců se objevuje Samsung na šestém místě. Technologické a IT společnosti doplňuje ještě třetí Amazon, pátý Microsoft a devátý Facebook. Ani značky automobilek a bankovních nebo finančních institucí nemají podle studie tak cennou značku jako právě firmy podnikající v oboru technologií.

Top 100 nejcennějších značek světa 2017 (data: Brand Finance, grafika: campaignlive.co.uk):

Diskuze (77) Další článek: Únorový ceník Vodafonu: nové Samsungy a slevy starších modelů

Témata článku: Apple, Google, Samsung, Technologie, Hospodaření a finance, Statistika, Byznys, Finance, #Apple, Verizon, Svět, Technologická společnost, APP, Mobilní technologie

Určitě si přečtěte