ARM představil nová jádra Cortex-A55, A75 a grafiku Mali-G72

Společnost ARM dnes představila nová jádra pro budoucí mobilní čipsety, které by se zanedlouho mohly začít objevovat v návrzích procesorů různých mobilních výrobců. ARM s jádry počítá pro strojové zpracování dat a umělou inteligenci.

Začněme jádrem Cortex-A55, které spadá do střední třídy. Oproti aktuálně používanému Cortex-A53 nabídne nové jádro až dvojnásobný výkon a až o 15% lepší energetickou efektivitu. Jádro se může objevit u čipsetů střední třídy nebo spolu s A75 v osmijádrové architektuře Big.LITTLE. Cortex-A55 je podle ARM nejefektivnějším jádrem (energie/výkon) ve střední třídě.

Novinkou pro čipsety vyšší třídy je jádro Cortex-A75, které oproti Cortex-A73 nabídne až o 20 procent vyšší výkon na jedno jádro. V případě vícejádrového využití je nárust výkonu až padesátiprocentní. Obě nová jádra jsou první od ARM, která používají technologii DynamIQ.

Ta umožňuje při návrhu čipsetů do jednoho clusteru „namixovat“ až osm jader a to v konfiguraci 1+7, 2+6, 3+5 nebo dříve „klasické“ variantě 4+4. A protože nově oznámená jádra používají novou architekturu ARMV8.2-A, nemohou být v clusterech kombinovány s dřívějšími Cortex-A73 ani s Cortex-A53.

Spolu s novými jádry byl představen i nový grafický čip Mali-G72, který oproti loňskému G-71 nabídne až o 40% vyšší výkon a má přinést až o 25 procent lepší energetickou efektivitu. Počítá se s ním i pro oblast virtuální reality. Zbývá jen dodat, že samotné ARM čipy nevyrábí, ale poskytuje návrhy výrobcům čipsetů, např. Samsungu, MediaTeku nebo Qualcommu, kteří je integrují do svých procesorových řešení.

Zdroj ARM [1], ARM [2], wccftech

Diskuze (2) Další článek: Fotografie a videa: Samsungy řady Galaxy J (2017) tajemství zbavené

Témata článku: Mobilní procesory, Hardware, Mobilní čipsety, ARM, Polovodiče, Komponenty, Graf, MediaTek, Arm Cortex, Grafik, Nové jádro, Dvojnásobný výkon, Strojové zpracování, Jádro, Mali, Nov, Nárust, Big little


Určitě si přečtěte

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 17

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 91

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

** Xiaomi Mi Mix 3 je slider, který se téměř zbavil rámečků ** Výsuvná část ukrývá duální selfie kamerku a blesk ** Telefon rovněž nabídne špičkovou výbavu a fotoaparát

Martin Miksa | 15