Bateriová revoluce? Nukleární baterie vydrží 10 let na jedno nabití

Pokud bychom si mohli na konci roku v oblasti mobilních zařízení na něco postěžovat, již několik let po sobě se jedná o nedostatečný vývoj mobilní baterií. Tím nemáme na mysli, že by snad žádný vývoj neprobíhal, ovšem do praxe se za posledních 5 let nedostalo žádné významnější zlepšení. Smartphony vydrží s přidáváním jader do procesoru a se zvyšováním rozlišení displejů méně a méně, prakticky jedinou větší inovací v tomto odvětví je rychlé nabíjení QuickCharge od Qualcommu.

Klepněte pro větší obrázek
Jihokorejci vyvinuli prototyp jaderné baterie. Představte si, že by výš telefon dokázala napájet nepřetržitě po dobu deseti let...

O tom, že však v sektoru baterií skutečně něco děje, napovídá korejský web Etnews, který přinesl zprávu o nově vyvinutém prototypu nukleární baterie. Ano čtete správně, jihokorejci vyrobili baterii na jadernou energii. A zatímco nyní počítáme výdrž smartphonů na dny (někdy i na hodiny), nová baterie vydrží na jedno nabití minimálně 10 let!

Řešení s celým názvem „Isotope-Solid-State Hybrid Battery“ je založeno na radioizotopu (Ni-63, poločas rozpadu 100 let), ke kterému je přidána polovodičová ovládací deska. Energie je produkována beta-izotopy, které pocházejí ze zmiňovaného radioizotopu, a podle článku můžete být potřebná energie stabilně dodávána minimálně po dobu 10 let. Samotný článek navenek samozřejmě není radioaktivní.

Na vývoj baterie se podílela řada jihokorejských společností, z nichž každá dodala dílčí součásti, samotný vývoj pak byl zastřešen společností Daegu TP Nano Center. V horizontu čtyř až pěti let chce toto uskupení společností vyvinout baterie s 5× větším výstupem, na trh se mají dostat nejdříve po roce 2017. Prvním příklad využití mají být oblasti vojenství, letectví a zdravotníctví.

Pokud půjde vše podle plánu, rostoucí poptávka zefektivní výrobu a tudíž i sníží výrobní cenu těchto akumulátorů. V té době by baterie mohly být lukrativním zbožím pro výrobce mobilních zařízení. Než se tak ale stane, může uplynout i deset let.

Via Etnews

Diskuze (30) Další článek: Spotřebitelský semafor: ČTÚ známkuje operátory

Témata článku: , , , , Let, Rostoucí poptávka, Nabití, Bateriová revoluce, Potřebná energie, Nová baterie, Solid State, Revoluce, Rozlišení displejů, Korejský web