Blíží se doba, kdy budeme mobily nabíjet špenátem

Vědcům z amerického výzkumného institutu se podařilo po letech bádání přijít na to, jak využít fotosyntézy pro získávání elektrické energie. Uvedl to dnes deník USA today. Prostřednictvím fotosyntézy bychom tedy mohli v budoucnu napájet solární energií různá mobilní zařízení, která v sobě budou mít malou zahrádku.

Díky fotosyntéze získávají rostliny ze slunečního záření energii potřebnou pro jejich život. Vědci se již dlouho přijít na princip tohoto děje a využít ho pro efektivnější přeměnu energie slunce, než jakou nabízejí dnešní solární články. Pokusy kombinující organickou hmotu s elektronikou za tímto účelem však vždy selhaly. Podařilo se izolovat proteiny, které v rostlinách zachycují energii slunce, ale ty bylo nutné udržovat naživu pomocí solného nálevu, se kterým si pochopitelně „nerozuměla“ elektronika. Shuguang Zhang, vedoucí sekce biomedicinského inženýrství výzkumného institutu v Massachusetts, však vynalezl způsob, jak proteiny udržet na živu a v kontaktu s elektronikou po dobu až tří týdnů prostřednictvím látky na bázi aminokyselin.

Klepněte pro větší obrázek
Energie nejen pro Pepka námořníka...

K takovémuto využití fotosyntézy by se teda dala využít v podstatě každá rostlina. Výzkum byl však prováděn na špenátu, který je levný a všude snadno k dostání. Stručně lze popsat princip celého zařízení takto: tenkou vrstvu špenátu vložíme mezi dvě vodivé desky vyrobené ze zlata, které napomáhá chemické reakci. Tento „špenátový sendvič“ ozáříme laserem a na výstupu z desek můžeme naměřit malinký elektrický proud.

Podle slov objevitele by se v budoucnu tato technologie dobře uplatnila především jako záložní zdroj pro přenosná elektronická zařízení. Těšme se proto už nyní na špenátové nabíječky akumulátorů pro mobily našich dětí či spíše pravnuků...

Diskuze (14) Další článek: Eurotel nabídne studentské tarify (oživeno: známe přesné ceny)

Témata článku: Mobil, Doba

Určitě si přečtěte