Britové dokážou nabít mobil z moči [video]

Vědci z Bristol University a University of the West of England vyvinuli palivový článek na výrobu elektrické energie, který jako palivo používá lidskou moč. K rozkladu moči se používají speciálně vypěstované bakterie, které žijí na uhlíkových anodách. Ty jsou umístěny v keramických válcích, kterými prochází proud moči. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uzavřená kolona rozkládající moč za vzniku elektrické energie (www.brl.ac.uk)

Výdej energie je pozvolný, vzniklý elektrický náboj se ukládá v kondenzátorech, odkud už je odběr srovnatelný s běžnou nabíječkou mobilního telefonu a právě tak vědci svůj koncept prezentují. Přiznávají ale, že na plné nabití běžné baterie je stále ještě potřeba příliš mnoho času a litry „paliva“. Zároveň však věří, že se dalším výzkumem, miniaturizací a zefektivněním kolony dostanou až k zařízení, které bude vyrábět energii v každé domácnosti.

„Motivem našeho výzkumu byla snaha zužitkovat odpadní materiály – z něčeho nepotřebného vytěžit něco užitečného“, říká Ioannis Ieropoulos z Bristol Robotics Laboratory a na videu zjednodušeně popisuje proces přeměny chemické energie na elektrickou:

Diskuze (6) Další článek: Véčko se vrací! Skládací Samsung Folder má obří displej a Android

Témata článku: , Kondenzátor, Palivový článek, Mobil, Dok, Brit, Kolona, Sciencedirect, Břit, Bakterie, Elektrický náboj, MOBI