Čeká nás revoluce v mobilních datových přenosech?

Zatímco u nás se teprve připravuje přechod na „klasické“ sítě třetí generace, 26 světových mobilních operátorů a výrobců mobilních telefonů souhlasilo podepsáním tzv. Super 3G dohody se standardizací a započetím práce na novém vysokorychlostním typu mobilních sítí. Skupinu tvoří japonské společnosti NTT DoCoMo a NEC, britská Vodafone Group PLC, americká Cingular Wireless, francouzský Alcatel a německý Siemens AG.

V nových typech sítí, jejichž oficiální komerční název ještě nebyl stanoven, by měly být umožněny datové přenosy o rychlostech 30 – 100 megabitů za sekundu, což je desetkrát vyšší rychlost, než nabízejí současné moderní sítě třetí generace. Tímto by byla zajištěna dostatečná přenosová rychlost pro prohlížení filmů ve vysoké kvalitě, hraní on-line her nebo bezproblémové přehrávání hudebních souborů. Samozřejmě budou společně s tímto standardem vytvářeny i nové služby, díky nimž budou uživatelé moci naplno využívat kapacitu vysokorychlostního přenosového kanálu.

První testování by podle předpokladů měla proběhnout v roce 2007. Termín komerčního uvedení zatím není stanoven. Pokud všechno půjde podle plánů, mohli bychom se ve světě s novými typy sítí setkat někdy v letech 2008 – 2010. Předpokládá se, že již nebude třeba miliardových investic do kompletních přestaveb celé mobilní sítě, jako tomu bylo při přechodu z GSM na 3G, ale pouze upgrade systému a některých jeho komponent.

Diskuze (32) Další článek: Oskar: ochrana proti spamu z webové SMS

Témata článku: Datový přenos, Mobil, Přenos, Revoluce

Určitě si přečtěte