Češi zanevřeli na pevnou linku nejvíc ze všech Evropanů

Češi zanevřeli na pevnou linku nejvíc ze všech Evropanů

Na rozdíl od Němců nebo Holanďanů přestaly české domácnosti téměř používat pevné telefonní linky a vyměnily je za mobilní přístroje. Češi a Finové používají v domácnosti pevnou linku nejméně ze všech Evropanů, pevnou linkou u nás telefonuje jen každá čtvrtá domácnost. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnil německý server Bitkom.

V Česku vyměnilo pevnou linku za mobilní telefon 81 procent domácností. To je výrazně nad evropským průměrem, který se pohybuje kolem 27 procent. Především na západě je používání pevné linky v domácnosti stále populární.

Pohled o čtyři roky nazpátek ale ukazuje, že budoucnost zjevně patří mobilům. Před čtyřmi lety používalo v domácnosti mobilní přístroj 24 procent Evropanů, tedy o tři procenta méně než letos. V Česku používalo doma mobil místo pevné linky 64 procent domácností. Data publikovaná na serveru bitkom.org se odvolávají na údaje evropského Eurostatu.

Západ věří pevné

Ve východní a střední Evropě jsou mobily v domácnosti výrazně populárnější než na západě, všímá si Bitkom. Jedním z důvodů je podle serveru menší hustota a nižší kvalita sítě na východě ve srovnání se západem.

Mimořádně věrné stolním telefonům zůstává v tomto ohledu Německo – mobil tu doma používá místo pevné linky jen 12 procent lidí. Před čtyřmi lety to bylo jen o procento méně. Důvodem věrnosti Němců nebo také Holanďanů pevnému připojení ale není konzervatismus, jako spíše šetrnost. „Telefon, přístup na internet a připojení k televizi jsou stále častěji nabízeny ve výhodných balíčcích,“ uvedl ve zprávě šéf Bitkomu René Schuster.

Průzkum vychází z odpovědí zhruba 27 tisíc Evropanů starších 14 let, který si v únoru 2011 objednala Evropská komise.

Diskuze (29) Další článek: Ostuda u soudu. Právníci Samsungu nepoznali iPad od Tabu

Témata článku: Ostatní, Evropan, Německý server, Link, Stolní telefon, Evropský průměr, Evropa


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39