Český trh s telefony už roky stagnuje, ale smartphonů přibývá

Český trh s telefony už roky stagnuje, ale smartphonů přibývá

Český trh s mobilními telefony dosud kopíruje loňské výsledky. Soudí tak tržní specialista a analytik společnosti GfK Czech Radek Bulíř na základě toho, že za letošní první čtvrtletí se v Česku prodalo kolem 570 tisíc mobilních telefonů. Celkově by se přitom mělo letos prodat zhruba 2,7 milionu mobilů, což také odpovídá výsledkům posledních tří let. „Co se týče operátorů a jejich ústupu od dotování zařízení, tak si nemyslím, že by nějak výrazně ovlivnil prodej mobilních telefonů,“ uvedl dále ve své analýze Bulíř.

 

Ročně se v ČR prodá 2,7 miliónu mobilů. Na tomto počtu stagnujeme už několik let

 

Prodejci elektroniky a mobilů však určitý posun zaznamenali. „Trh bez mobilních operátorů výrazně posiluje,“ uvedl produktový manažer řetězce Datart Tomáš Král. „Operátoři nabízejí velmi omezenou nabídku telefonů, a proto registrujeme zvýšenou poptávku,“ dodává obchodní ředitel oddělení Telecom společnosti Electro World Michal Navrátil. V letošním roce se prodej mobilních telefonů v Electro Worldu podle jeho vyjádření zvýšil množstevně o 28 % a hodnotově o 30 %. Má to prý na svědomí zvyšující se zájem o drahé chytré telefony typu Galaxy S4, HTC One nebo iPhone5.

Zájem o chytré telefony bude podle prodejců dále růst a GfK Czech předpokládá, že se jejich podíl na všech aktivních mobilech brzy přiblíží šedesáti procentům.

Hlavní trendy pak budou podle prodejců určovat parametry mobilů, hlavně jejich výkonnost, tloušťka, schopnosti fotoaparátu a také uhlopříčka. Za standard se v současné době místo dřívějších 3,5 palce považují čtyři palce a trend směřuje k ještě vyšším hodnotám. Oživením trhu je pak platforma Windows Phone, čemuž napomohlo zejména zlevnění Lumií od Nokie.

Diskuze (6) Další článek: Připravovaný NFC přívěšek od Nokie pomůže najít zapomenuté klíče

Témata článku: Nákup a ceny, Hospodaření a finance, Telefony, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Trh, Rok, Telefon, Český, Český trh

Určitě si přečtěte