Chystá se „nový“ Bluetooth: rychlejší, úspornější a užitečnější

Technologie Bluetooth konečně, po mnoha letech spánku, zažívá rozmach. Už ji nepodporuje pouze Sony Ericsson a Nokia, dostává se do telefonů dalších výrobců a prodává se řada značkového i neznačkového příslušenství. Mezi lidmi je na světě už sto padesát milionů modrozubých produktů a v současné době každý týden přibývají další dva miliony.

Organizace SIG, která se stará o standardizaci Bluetooth, ale vidí budoucnost ještě dál, v technologii nazvané (zatím zřejmě jen pracovně) Enhanced Data Rate - EDR. Specifikace je zatím jen hrubě načtrnutá, výhody ale už byly popsány.

Nejdůležitější je zrychlení přenosu. Současný Bluetooth má limit 721 kb/s a nový EDR by měl dosáhnout na 2,1 Mb/s. Paradoxně by se ale zároveň měla snížit energetická náročnost nové technologie. Díky vyšší rychlosti EDR bude vylepšena možnost pracovat na více profilech najednou; telefon tak bude například sloužit jako modem a zároveň k němu mohou být připojena bluetoothová sluchátka. Důležité je, že zůstane zachována zpětná kompatibilita. Nové produkty EDR budou fungovat se staršími mobily a sluchátky, při komunikaci jen nevyužijí svoji maximální rychlost.

Organizace SIG předpokládá, že specifikace EDR bude hotová na podzim tohoto roku a první produkty se objeví už v roce 2005.

Témata článku: Bluetooth, BLU, Neznačkové příslušenství

Určitě si přečtěte

Pixel 2: Zapomeňte na hardware. Google to s umělou inteligencí myslí vážně

Pixel 2: Zapomeňte na hardware. Google to s umělou inteligencí myslí vážně

** Google představil Pixel 2 a Pixel 2 XL ** Výrazné změny nečekejte, jde hlavně o příjemou evoluci loňských modelů ** Do boje půjdou proti nejvyšší konkurenci.

4.  10.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 51

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

** Druhá generace hodinek od Huawei přináší edice Classic a Sport ** Sportovnější model obsahuje LTE konektivitu ** Hodinky by tak teoreticky mohly být naprosto nezávislé na smartphonu

21.  9.  2017 | Láska Jan | 6

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

** Bang & Olufsen vyrábí designová zařízení se špičkovým zvukem. ** Může to platit i o malém a levném Bluetooth reproduktoru? ** Proč má BeoPlay P2 jen jedno tlačítko pro zapnutí?

18.  9.  2017 | Březina Petr | 4