Chystá se „nový“ Bluetooth: rychlejší, úspornější a užitečnější

Chystá se „nový“ Bluetooth: rychlejší, úspornější a užitečnější

Technologie Bluetooth konečně, po mnoha letech spánku, zažívá rozmach. Už ji nepodporuje pouze Sony Ericsson a Nokia, dostává se do telefonů dalších výrobců a prodává se řada značkového i neznačkového příslušenství. Mezi lidmi je na světě už sto padesát milionů modrozubých produktů a v současné době každý týden přibývají další dva miliony.

Organizace SIG, která se stará o standardizaci Bluetooth, ale vidí budoucnost ještě dál, v technologii nazvané (zatím zřejmě jen pracovně) Enhanced Data Rate - EDR. Specifikace je zatím jen hrubě načtrnutá, výhody ale už byly popsány.

Nejdůležitější je zrychlení přenosu. Současný Bluetooth má limit 721 kb/s a nový EDR by měl dosáhnout na 2,1 Mb/s. Paradoxně by se ale zároveň měla snížit energetická náročnost nové technologie. Díky vyšší rychlosti EDR bude vylepšena možnost pracovat na více profilech najednou; telefon tak bude například sloužit jako modem a zároveň k němu mohou být připojena bluetoothová sluchátka. Důležité je, že zůstane zachována zpětná kompatibilita. Nové produkty EDR budou fungovat se staršími mobily a sluchátky, při komunikaci jen nevyužijí svoji maximální rychlost.

Organizace SIG předpokládá, že specifikace EDR bude hotová na podzim tohoto roku a první produkty se objeví už v roce 2005.

Témata článku: Bluetooth

33 komentářů

Nejnovější komentáře

  • zmike 7. 4. 2005 12:52:33
    Až tady zase budete kritizovat co je SIG a co ne, tak se nejdříve zaměřte...
  • Marek Lutonský 14. 6. 2004 23:27:02
    Pěkné. Teď to ale napište do dvou odstavců a tak, aby to pochopil každý.
  • ja 14. 6. 2004 23:12:32
    Zbezne jsem nastudoval dostupne materialy o EDR (Enhanced Data Rate...
Určitě si přečtěte

Na co si dát pozor při výběru Bluetooth sluchátek a reproduktorů

Na co si dát pozor při výběru Bluetooth sluchátek a reproduktorů

** Sluchátka s AAC hledáte, když máte v kapse Apple iPhone ** AptX chcete, když máte Android s čipsetem od Qualcommu ** Obejdete se i bez těchto zaklínadel moderní doby?

29.  4.  2017 | Kůžel Filip, Puk Jaromír | 39


komerční sdělení

Komerční sdělení