Chytrý obvaz umožní přesné dávkování léčiv. Třeba i přes mobil

Týmu vědců z MIT, Nebraska-Lincoln a Harvard Medical School se podařilo vyvinout speciální obvaz, který je schopný inteligentně dávkovat léky pro dané poranění a umožňuje tak efektivnější a rychlejší léčbu.

Zatímco klasický obvaz nedělá nic kromě toho, že přidržuje nebo může mít na sobě nějakou léčivou látku, chytrý obvaz vše posouvá na další úroveň. Konstrukce totiž využívá spousty vodivých vláken, která jsou obalená tepelným gelem. Ten může být napuštěný léčivými látkami dle potřeby a druhu zranění.  Díky tomu, že je vláken více, může být více i léčiv. Jakmile se vlákno dostane pod napětí, zahřeje se a látky vypouští.

Vše lze nastavit co do času i množství. Napětí řídí speciální řadič, který lze propojit třeba se smartphonem a mobilní aplikací, a tak vzdáleně ovládat veškeré vlastnosti a dávkování chytrého obvazu.

Možnosti jsou neomezené, protože data může mít doktor k dispozici v reálném čase a lze si i představit, že bude dávkování vzdáleně ovládat. Precizní automatické dávkování, které může být do budoucna propojené i s přesným měřením organismu, je pak ultimátním nástrojem pro kvalitnější léčbu.

Pro armádu

Vědci vidí přínos chytrého obvazu i pro nasazení v armádních podmínkách, kde vznikají zranění přímo v boji a konfigurovatelné chytré obvazy by mohly být ještě důležitější, než v plně vybavených nemocnicích. Vojáci by tak mohli mít chytré obvazy s různými látkami proti nemocem, které se v dané lokalitě vyskytují.

Typickým příkladem je léčení pomocí antibiotik, což už vědci otestovali i na myších. Při testování léčby bylo pomocí chytrého obvazu dosaženo třikrát rychlejšího růstu tkáně než při použití klasického obvazu..

Nejdříve za několik let

V současnosti se tento inteligentní obvaz, který má už své místo na patentovém úřadu, stále testuje pouze na zvířatech. Další fází je pochopitelně testování na lidech. Dokončení náročného procesu bude trvat několik let, takže reálnou dostupnost můžeme očekávat nejdříve po roce 2020. 

Diskuze (2) Další článek: Samsung Galaxy J3 (2017): vstupní lístek do světa Dual SIMů [recenze]

Témata článku: Mobilní aplikace, Chytré hodinky, Technologie, Koncepty, Gadget, Internet věcí, IoT, Patent, Typický příklad, Léčivá látka, Chytrý, Látka, Vlákno, Léčba, Mobil, Patentový úřad, Přesné měření, Doktor, Harvard, Obvaz, Nejdůležitější gadget, Rychlý růst, Reálný čas, Reálná dostupnost, Dávkování


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 4

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 11

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 12