City Time – svět (jako) na dlani

Často cestujete a potřebujete znát čas, jaký je v místě, kam míříte? Voláte často do zahraničí a potřebujete vědět, jestli je ve volané zemi ještě den, nebo jestli je tam už noc? City Time vám pomůže – přečtěte si následující článek
Existuje celá řada aplikací zabývajících se časovými funkcemi včetně světového času. Jen málo z nich však nabídne stejné možnosti (a stejně kvalitní grafické provedení) jako CityTime. Ptáte se, v čem CityTime tak vyniká? To se ihned dozvíte.

Autorem aplikace CityTime je společnost Code City. Instalace aplikace CityTime je snadná a probíhá standardním způsobem. Vše potřebné pro instalaci naleznete v jednom ZIP archivu (ve kterém naleznete zvlášť verzi pro černobílé a pro barevné Palmy, informace o automatickém přechodu z letního na zimní čas a návod v angličtině).

Práce s aplikací CityTime je rovněž snadná a rychlá. Při svém prvním spuštění se vás aplikace dotáže na název vašeho domácího města. Stačí je vybrat ze seznamu nabízených měst, potvrdit výběr, a již můžete s aplikací začít pracovat. Téměř celou plochu základního okna zabírá mapa světa. V pravém horním rohu okna se nachází název domácího města, které jste nastavili při prvním spuštění aplikace. Ukážete-li na název domácího města tužkou, zobrazí se na několik sekund aktuální datum. Ve spodní části okna se nachází čtyři světová města s jejich aktuálními časy a informací o aktuálním dni. Standardně jsou zobrazeny časy pro New York, Los Angeles, Londýn a Paříž, pro zobrazení si ale můžete zvolit jiná města – stačí je vybrat ze seznamu. Pro rychlejší pohyb seznamu doporučuji po jeho aktivaci napsat na graffitti ploše počáteční písmeno města, které hledáte – např. pokud hledáte Prahu, zadáte na graffitti ploše písmeno "p" a v seznamu "skočíte" až na města, jejichž název začíná tímto písmenem (nemusíte tudíž procházet celý seznam). Hvězdička u názvu města značí, že se v daném městě právě používá letní čas. Pokud chcete zjistit čas ve městě, které nemáte mezi svými čtyřmi městy vybráno a nechcete si je mezi ně vkládat, ukažte tužkou na jeho přibližnou polohu na mapě. Zobrazí se popiska s názvem města a informací o aktuálním dni a čase. Šedé oblasti znázorňují na mapě místa, kde se právě stmívá, černé oblasti pak místa, kde je již noc.

Pro další funkce a nastavení se budete muset podívat do menu. Položky v menu "Options" (volby) vám umožní zpřístupnit nápovědu, přenastavit domácí město, získat kontakt na společnost Code City, nebo – pokud vám nestačí přednastavená města – přidat město vlastní (můžete jej vytvořit duplikováním již existujícího města, obnovením smazaného města, nebo můžete vytvořit město nové, u kterého můžete zadat i polohu pro jeho grafické znázornění na mapě světa, města je možno i importovat ze záznamu aplikace MemoPad). U položek menu "Utilities" (užitečnosti) se pozastavím na trochu delší chvíli. Kromě položky pro nastavení aplikace (zde můžete nastavit zejména parametry pro zobrazování mapy a jejích údajů – např. čas, po který budou zobrazeny popisky s informacemi o čase v určitém městě, pokud na něj ukážete tužkou, metodu pro zobrazování tmavé oblasti symbolizující noc; a také formát času – ačkoli aplikace standardně využívá formátu data a času nastaveného v aplikaci Prefs, můžete si zde vybrat mezi dvanáctihodinovým a čtyřiadvacetihodinovým formátem času) se zde nachází také několik funkcí, které jsou pro cestovatele velmi užitečné. Pro rychlé přenastavení času slouží příkaz "Change location". Stačí, když ze seznamu vyberete město, které opouštíte, a z dalšího seznamu město do něhož směřujete, výběr potvrdíte, a aplikace již vykoná vše potřebné sama. Další zajímavou funkcí je časový kalkulátor. Stačí, když nastavíte čas, datum a místo, kde se právě nacházíte, a můžete si nechat zobrazit datum a čas ve čtyřech dalších městech, jež si zvolíte. Pomocí další funkce můžete pro vámi vybrané město a určité datum získat informace o čase východu a západu Slunce a čase mezi těmito údobími (to vše také v civilních, námořních a astronomických jednotkách), a v neposlední řadě také o aktuální fázi Měsíce. Poslední, avšak nejužitečnější funkce vám umožňuje zjistit vzdálenosti mezi dvěma městy a poté, co jí zadáte svou průměrnou rychlost (v kilometrech/mílích/námořních mílích za hodinu), vám řekne, jak dlouho vám asi bude cesta z jednoho města do druhého trvat.

CityTime je velmi propracovanou aplikací s vynikajícím grafickým rozhraním a širokým uplatněním. Vřele ji doporučuji každému cestovateli, který si na cesty nikdy nezapomene přibalit hlavně svůj Palm. Aplikace existuje také ve verzi pro PocketPC.

Závěrečné hodnocení:

+ snadné ovládání
+ velmi pěkně ztvárněná mapa světa
+ možnost importu měst
+ automatický přechod mezi časy
+ příjemné grafické uživatelské rozhraní (GUI)
- velikost (aplikace po instalaci zabírá 207 kB RAM)
City Time v. 3.1
shareware - $14.95
Autor: Code City
Zdroj: Palmgear H.Q.
Testováno na Palm IIIx, Palm OS 4
Aplikace po instalaci zabírá 207 kB RAM.

Váš názor Další článek: Tamperská úmluva pomůže v krizových situacích

Témata článku: Svět, City, Jak, Time, Tim, Letní čas, Počáteční písmeno, Vybrané město, Cit, Nejužitečnější funkce