Co přijde po Androidu: Google Fuchsia [první pohled]

Od loňského září víme, že Google pracuje na třetím operačním systému jménem Fuchsia. Zájem vzbudilo jeho jádro Magenta, který nestaví na Linuxu (jako Android a Chrome OS), ale Google jej vytvořil od nuly. To bylo vše, co jsme tehdy věděli, neměli jsme ponětí, co Google s Fuchsií zamýšlí. Spekulace oscilovaly od jednoduché platformy pro internet věcí až po jednotící náhradu Androidu a Chrome OS. Po osmi měsících jsme chytřejší, Fuchsia není jen večerní experiment několika inženýrů, Google s ní má větší plány.

Plynulost: level 120fps

Aplikace pro Fuchsii jsou psané v Dartu, mezi Linuxem a uživatelem je ještě běhové prostředí Flutter. Ten dnes slouží pro tvorbu aplikací pro Android a iOS a inženýři jej použili i pro tvorbu GUI na Fuchsii. Google mu říká Armadillo.

Fuchsia obsahuje i výkonný grafický renderer Escher, který je založený na technologii Vulkan. Tato kombinace má za cíl dosažení „120fps UX“, tedy grafické rozhraní, animace a efekty, u nichž oko není schopné zachytit trhání. I to napovídá, že Fuchsie míří někam, kde GUI hraje první housle.

Grafický desktop Armadillo

v hrubých rysech víme, jak grafické rozhraní Armadillo  vypadá. Google se s ním sice nepochlubil, ale GUI lze přeložit pro Android a nainstalovat jako běžný balíček APK (můžete si jej stáhnout z Dropboxu).

V tuto chvíli se jedná pouze o základní koncept, který ukazuje, jak fungují jednotlivé prvky GUI, ale nejsou to funkční aplikace. Armadillo se tedy na 5“ telefonu jeví jako vysoký sloupec sloužený z bloků, které se po klepnutí rozevírají do samostatných oken aplikací:

Jde tedy o zcela odlišný přístup k ovládání smartphonu. Jinak Armadillo vypadá na tabletech, kde jsou aplikace vyskládané vedle sebe. Celé to připomíná nástěnku, nebo lednici s magnetkami. Je tedy možné, že Fuchsia není náhrada Androidu nebo Chrome OS, ale míří do světa výkonného internetu věcí s rozměrnými dotykovými obrazovkami (třeba zrovna na chytré lednici budoucnosti).

Více na I/O?

Systém má ještě ohromný kus vývoje před sebou, a tak zatím můžeme jen doufat, že nám jeho účel Google vysvětli na blížící se výroční konferenci I/O, která se koná již příští středu 17. května.

Témata článku: Google, Android, Spekulace, Google I/O, Chrome OS, Jádro, První pohled

4 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Muflonus 11. 5. 2017 19:09:09
    proč jsem ten článek četl, když tomu vůbec nerozumím :-D
  • tombut_cz 11. 5. 2017 16:23:36
    Google má očividně velký problém.. 1. Brutální roztříštěnost a...
  • Jakub Štajner 11. 5. 2017 12:34:00
    Kdyby radši vyřešili roztříštěnost verzí Androidu a aktualizovatelnost...
Určitě si přečtěte

Hejt na iPhone X: Názor zklamané iOvce

Hejt na iPhone X: Názor zklamané iOvce

** Názory na iPhone X se různí od adorace po nenávist ** Dnes pro vás máme velmi negativní názor zklamaného fanouška ** Připravte se, bude to bolet. Co všechno je na iPhonu X špatně?

Včera | Vojáček Jiří | 217

Jak se zbavit předinstalovaných aplikací

Jak se zbavit předinstalovaných aplikací

23.  9.  2017 | Kůžel Filip | 2


komerční sdělení

Komerční sdělení