Co přijde po Androidu: Google Fuchsia [první pohled]

Od loňského září víme, že Google pracuje na třetím operačním systému jménem Fuchsia. Zájem vzbudilo jeho jádro Magenta, který nestaví na Linuxu (jako Android a Chrome OS), ale Google jej vytvořil od nuly. To bylo vše, co jsme tehdy věděli, neměli jsme ponětí, co Google s Fuchsií zamýšlí. Spekulace oscilovaly od jednoduché platformy pro internet věcí až po jednotící náhradu Androidu a Chrome OS. Po osmi měsících jsme chytřejší, Fuchsia není jen večerní experiment několika inženýrů, Google s ní má větší plány.

Plynulost: level 120fps

Aplikace pro Fuchsii jsou psané v Dartu, mezi Linuxem a uživatelem je ještě běhové prostředí Flutter. Ten dnes slouží pro tvorbu aplikací pro Android a iOS a inženýři jej použili i pro tvorbu GUI na Fuchsii. Google mu říká Armadillo.

Fuchsia obsahuje i výkonný grafický renderer Escher, který je založený na technologii Vulkan. Tato kombinace má za cíl dosažení „120fps UX“, tedy grafické rozhraní, animace a efekty, u nichž oko není schopné zachytit trhání. I to napovídá, že Fuchsie míří někam, kde GUI hraje první housle.

Grafický desktop Armadillo

v hrubých rysech víme, jak grafické rozhraní Armadillo  vypadá. Google se s ním sice nepochlubil, ale GUI lze přeložit pro Android a nainstalovat jako běžný balíček APK (můžete si jej stáhnout z Dropboxu).

V tuto chvíli se jedná pouze o základní koncept, který ukazuje, jak fungují jednotlivé prvky GUI, ale nejsou to funkční aplikace. Armadillo se tedy na 5“ telefonu jeví jako vysoký sloupec sloužený z bloků, které se po klepnutí rozevírají do samostatných oken aplikací:

Jde tedy o zcela odlišný přístup k ovládání smartphonu. Jinak Armadillo vypadá na tabletech, kde jsou aplikace vyskládané vedle sebe. Celé to připomíná nástěnku, nebo lednici s magnetkami. Je tedy možné, že Fuchsia není náhrada Androidu nebo Chrome OS, ale míří do světa výkonného internetu věcí s rozměrnými dotykovými obrazovkami (třeba zrovna na chytré lednici budoucnosti).

Více na I/O?

Systém má ještě ohromný kus vývoje před sebou, a tak zatím můžeme jen doufat, že nám jeho účel Google vysvětli na blížící se výroční konferenci I/O, která se koná již příští středu 17. května.

Diskuze (4) Další článek: Samsung spolupracuje s McAfee. Antivirus je součástí Galaxy S8 i chytrých televizí

Témata článku: Google, Android, Spekulace, Android Go, Google I/O, Chrome OS, Fuchsia, Fuchsie, Sloupec, Dosažení, Pohled, Loňské září, #Android, Magenta, Google +, Dart, GitHub, Grafické rozhraní, První pohled, Flutter, Jádro, Základní koncept, První housle


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 75

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 38

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

** Sony výrazně zmodernizovalo vlajkový model ** OLED displej patří mezi nejlepší na trhu ** Opět se zlepšil i fotoaparát

Jan Láska | 102

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

** Xiaomi Mi Mix 3 je slider, který se téměř zbavil rámečků ** Výsuvná část ukrývá duální selfie kamerku a blesk ** Telefon rovněž nabídne špičkovou výbavu a fotoaparát

Martin Miksa | 15