ČTÚ 2015: Co plánuje „dráb českých telekomunikací“?

Úřad čeká letos hodně práce. Bude analyzovat ceny, kontrolovat pokrytí, dražit frekvence. A Pavel Dvořák se možná (ne)chystá do důchodu...

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) si jako jiné státní orgány platíme z našich daní, pojďme se proto nyní podívat, co nám tuzemský regulátor v čele s Jaromírem Novákem pro letošek připravuje. Hlavní priority jsou: podpora hospodářské soutěže, vytváření podmínek pro technologickou inovaci včetně efektivní podpory rozvoje sítí nové generace (NGA) a zajištění potřebné úrovně ochrany spotřebitelů a uživatelů služeb.

Klepněte pro větší obrázek
Mají operátoři z regulátora respekt, nebo si s ním těžkou hlavu nedělají? (obr.: shutterstock.com)

V návaznosti na libě znějící obecné formulace uvádí ČTÚ v lednové monitorovací zprávě záměr (konečně) dokončit hodnocení „relevantního trhu č. 8“, což v překladu znamená vyhodnotit, zda je trh mobilním voláním efektivně konkurenční. Při pohledu do ceníků síťových operátorů jsem sám zvědavý, jak tato analýza dopadne, protože stejné ceny u nejnižžších a nejvyšších tarifů síťových operátorů jsou do očí bijící a v tuto chvíli by je měl pomalu šetřit i ÚOHS.

Úřad má v plánu i další analýzy trhů, které ale nejsou z našeho pohledu tolik zajímavé a z pohledu úřadu tolik ožehavé. Jen pro zajímavost, analýzu RT-8 úřad odkládá už poměrně dlouho. Před zhruba osmnácti měsíci měl ČTÚ analýzu prakticky hotovou a podle všeho se chystal označi trio síťových operátorů za podniky s významnou tržní silou, jenže slet událostí následující po cenové „revoluci“ odstartované tarify O2 Free znamenal, že analýza neodpovídala aktuální situaci a byla nepoužitelná.

Pozorný čtenář také nepřehlédne následující formulaci: „V souvislosti s oznámenou separací společnosti O2 také vyvstává nutnost provedení nových analýz trhů, které budou uvedenou změnou dotčeny.“ Samotný operátor oznámil 6. ledna 2015 pouze „přípravu formálních kroků“, které by vedly k tzv. funkční separaci. Všimněte si podmiňovacího způsobu v předchozí větě. Zdá se tedy, že o rozštěpení O2 toho ČTÚ už ví více než my a je jen otázkou času, kdy k němu dojde.

Aukce, kontrola a jeden comeback?

Z dalších konkrétních kroků plánuje ČTÚ uskutečnit výběrové řízení na příděly zbylých kmitočtů z aukce v pásmech 1800 a 2600 MHz a výběrové řízení na příděly kmitočtů v pásmu 3 600 až 3 800 MHz. Pomalu se také chystá uvolnění frekvencí v pásmu 700 MHz, které po migraci zemského televizního vysílání na DVB-T2 ustoupí mobilním datovým přenosům.

ČTÚ také bude bdít nad kvalitou datových služeb a provádět kontrolu vybraných parametrů. Bude kontrolovat plnění rozvojových kritérií, které plynou z aukce pásma 800 MHz. V neposlední řadě slibuje regulátor, že si posvítí na nekalé obchodní praktiky při poskytování služeb elektronických komunikací.

Klepněte pro větší obrázek
Pavel Dvořák byl šéfem ČTÚ v letech 2006 až 2013 a operáotři zažívali zlaté časy (obr.: ctu.cz)

Rok 2015, respektive přelom dubna a května znamená také konec mandátu pro Pavla Dvořáka. Odejde ve věku 67 let do důchodu? Nebo bude opět jmenován vládou? Navrhne jej ministr Mládek, kterému Dvořák na MPO radí? Existují i tací, kteří se nebojí tipovat dokonce jeho návrat do čela úřadu.

Spíte jako spotřebitelé lépe, když nad vámi bdí ČTÚ?

Diskuze (12) Další článek: Nejbezpečnější síť ve vašich službách

Témata článku: , , , , , Plán, Světový unikát, Mobilní volání, PLA, Relevantní trh, Pozorný čtenář, Telekom, Pavel Dvořák, Český, Státní orgán, Uživatel služeb, Nejvyšší tarif, NGA