ČTÚ MobilKomu: „U:fonův úpadek je vaše manažerské selhání“

ČTÚ MobilKomu: „U:fonův úpadek je vaše manažerské selhání“

U:fon se odebral do insolvence a jako jeden z důvodů svých problémů uvedl Český telekomunikační úřad. Doslova se v U:fonově tiskové zprávě píše:

Společnosti MobilKom nebylo dosud umožněno poskytovat služby prostřednictvím standardní technologie GSM, a to ze strany Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) ani ostatních operátorů. I přes dva roky trvající snahu vedení MobilKomu neučinil ČTÚ žádné kroky, které by v brzké době umožnily vstup virtuálních mobilních operátorů na trh nebo vedly k odkládané aukci nových frekvencí. Tyto frekvence by MobilKomu umožnily nejen nabízet hlasové služby na bázi GSM, ale také datové služby na bázi LTE. Jde tak o jeden z podstatných důvodů, proč je vedení společnosti MobilKom nuceno nyní postupovat cestou vlastního návrhu na insolvenci.

ČTÚ dnes vydal reakci, ve které se proti tvrzením společnosti MobilKom ohrazuje:

  1. Společnost MobilKom svoji síť stavěla na využití technologie CMDA v pásmu 400 MHz nikoli na využití kmitočtů GSM. ČTÚ poskytl společnosti MobilKom veškerou podporu a součinnost při zajišťování kmitočtů pro podnikem zvolenou technologii CDMA. Již při zahájení podnikatelské činnosti bylo společnosti MobilKom nepochybně známo, že s uvolněním kmitočtů digitální dividendy se počítá až po dokončení přechodu analogového zemského vysílání na digitální v roce 2012.
  2. Dále bylo společnosti MobilKom nepochybně známo, že uzavření dohody o virtuálním operátorovi je záležitostí komerční dohody a regulátor nemá možnost takovou dohodu vynutit resp. nařídit. Za poslední dva roky nebyl ČTÚ oficiálně společností MobilKom informován o zahájení jednání s některým z mobilních operátorů za účelem vzniku virtuálního operátora. ČTÚ nebyl touto společností ani vyzván k účasti na údajně probíhajících jednáních a nebyl ani požádán o stanovisko k případným sporným bodům vyjednávané smlouvy. Připravenost účasti v jednání a k vydání stanoviska ČTÚ několikrát veřejně deklaroval.
  3. Příprava aukce nových frekvencí je z pohledu ČTÚ v souladu s postupem schváleným vládou České republiky dne 26. ledna t. r. Tento postup nutně respektuje prvotní potřebu uvolnit kmitočty z pásma tzv. Digitální dividendy v rámci přechodu na zemské digitální vysílání a současně i skutečnost, že zmocnění k provedení aukce kmitočtů bude legislativně upraveno až v novele zákona o elektronických komunikacích.

ČTÚ zásadně odmítá snahy manažerů společnosti MobilKom omlouvat své manažerské selhání regulačními podmínkami.

Komentář redakce

Dobře víte, že činnost ČTÚ kritizujeme velice často, ale ve sporu s MobilKomem se přikláníme právě na stranu úřadu. Ano, je apatický, ano, mohl připravit podmínky pro snazší vznik virtuálních operátorů a konečně ano, mohlo to celé vypadat jinak, ale uvádět to jako hlavní příčinu neúspěchu U:fona? To je dle našeho názoru trochu moc. U:fon se v roli mytického Davida pustil do války s trojicí GSM Goliášů. Jenže jako zbraň si vzal problematickou technologii CDMA a souboj pak nezachránily ani (jindy všemocné) nízké ceny.

Jaký je váš názor na mediální přestřelku MobilKom versus ČTÚ? Podělte se v diskuzi.

Diskuze (36) Další článek: První český android nakonec cena nezabije [ceník]

Témata článku: U:fon, Mobil, Manažer, Digitální vysílání, Mobilkomu, Man


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40