ČTÚ MobilKomu: „U:fonův úpadek je vaše manažerské selhání“

ČTÚ MobilKomu: „U:fonův úpadek je vaše manažerské selhání“

U:fon se odebral do insolvence a jako jeden z důvodů svých problémů uvedl Český telekomunikační úřad. Doslova se v U:fonově tiskové zprávě píše:

Společnosti MobilKom nebylo dosud umožněno poskytovat služby prostřednictvím standardní technologie GSM, a to ze strany Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) ani ostatních operátorů. I přes dva roky trvající snahu vedení MobilKomu neučinil ČTÚ žádné kroky, které by v brzké době umožnily vstup virtuálních mobilních operátorů na trh nebo vedly k odkládané aukci nových frekvencí. Tyto frekvence by MobilKomu umožnily nejen nabízet hlasové služby na bázi GSM, ale také datové služby na bázi LTE. Jde tak o jeden z podstatných důvodů, proč je vedení společnosti MobilKom nuceno nyní postupovat cestou vlastního návrhu na insolvenci.

ČTÚ dnes vydal reakci, ve které se proti tvrzením společnosti MobilKom ohrazuje:

  1. Společnost MobilKom svoji síť stavěla na využití technologie CMDA v pásmu 400 MHz nikoli na využití kmitočtů GSM. ČTÚ poskytl společnosti MobilKom veškerou podporu a součinnost při zajišťování kmitočtů pro podnikem zvolenou technologii CDMA. Již při zahájení podnikatelské činnosti bylo společnosti MobilKom nepochybně známo, že s uvolněním kmitočtů digitální dividendy se počítá až po dokončení přechodu analogového zemského vysílání na digitální v roce 2012.
  2. Dále bylo společnosti MobilKom nepochybně známo, že uzavření dohody o virtuálním operátorovi je záležitostí komerční dohody a regulátor nemá možnost takovou dohodu vynutit resp. nařídit. Za poslední dva roky nebyl ČTÚ oficiálně společností MobilKom informován o zahájení jednání s některým z mobilních operátorů za účelem vzniku virtuálního operátora. ČTÚ nebyl touto společností ani vyzván k účasti na údajně probíhajících jednáních a nebyl ani požádán o stanovisko k případným sporným bodům vyjednávané smlouvy. Připravenost účasti v jednání a k vydání stanoviska ČTÚ několikrát veřejně deklaroval.
  3. Příprava aukce nových frekvencí je z pohledu ČTÚ v souladu s postupem schváleným vládou České republiky dne 26. ledna t. r. Tento postup nutně respektuje prvotní potřebu uvolnit kmitočty z pásma tzv. Digitální dividendy v rámci přechodu na zemské digitální vysílání a současně i skutečnost, že zmocnění k provedení aukce kmitočtů bude legislativně upraveno až v novele zákona o elektronických komunikacích.

ČTÚ zásadně odmítá snahy manažerů společnosti MobilKom omlouvat své manažerské selhání regulačními podmínkami.

Komentář redakce

Dobře víte, že činnost ČTÚ kritizujeme velice často, ale ve sporu s MobilKomem se přikláníme právě na stranu úřadu. Ano, je apatický, ano, mohl připravit podmínky pro snazší vznik virtuálních operátorů a konečně ano, mohlo to celé vypadat jinak, ale uvádět to jako hlavní příčinu neúspěchu U:fona? To je dle našeho názoru trochu moc. U:fon se v roli mytického Davida pustil do války s trojicí GSM Goliášů. Jenže jako zbraň si vzal problematickou technologii CDMA a souboj pak nezachránily ani (jindy všemocné) nízké ceny.

Jaký je váš názor na mediální přestřelku MobilKom versus ČTÚ? Podělte se v diskuzi.

Témata článku: U:fon, Digitální vysílání, Manažer, Mobil

Určitě si přečtěte

„Chceme se stát čtvrtým velkým operátorem,“ říká šéf Nordic Telecomu

„Chceme se stát čtvrtým velkým operátorem,“ říká šéf Nordic Telecomu

** Jména U:fon a Air Telecom spadnou do propadliště dějin ** Nástupnický Nordic Telecom chce začít s LTE jako virtuální operátor ** Postupně přidá vlastní LTE a chce se stát čtvrtým velkým operátorem

15.  2.  2017 | Kůžel Filip | 13

Už žádné „skrýše“ ve smlouvách, rozhodnul ČTÚ

Už žádné „skrýše“ ve smlouvách, rozhodnul ČTÚ

Air Telecom vyfasoval nedávno pokutu dva miliony. Teď smlouvy tohoto operátora regulátor vyhodnotil jako neplatné. Verdikt ale platí obecně.

16.  11.  2015 | Pospíšil Aleš | 27