Čtvrtý operátor: oficiální vyjádření ČTÚ

Český telekomunikační úřad zveřejnil tiskovou zprávu o vstupu čtvrtého mobilního operátora na český trh. Upozorňuje, že se nebude jednat o dalšího operátora, který bude provozovat klasické GSM sítě. Bude pracovat ve frekvenčním pásmu 410 až 430 MHz, kde hodlá provozovat síť technologie CDMA. Běžné mobilní telefony tedy nebude možné v této síti používat a operátor se proto nejspíše zaměří na poskytování rychlého mobilního internetu.

Tisková zpráva ČTÚ:

Sdělovací prostředky přinesly informace, jejichž společným jmenovatelem je vstup společnosti MobilKom, a.s. jako čtvrtého operátora na trh mobilních služeb v České republice. Český telekomunikační úřad (dále jen "ČTÚ") proto v této souvislosti především upozorňuje, že pro provozování uváděné mobilní sítě jsou přiděleny rádiové kmitočty v úseku pásma 410 až 430 MHz a nejedná se tedy o dalšího operátora sítě ve standardu GSM, resp. UMTS.

Provozovatel uvedené mobilní sítě musí samozřejmě zajistit splnění podmínek uvedených v opatření obecné povahy č.PV-P/15/03.2006-14. Tímto opatřením ČTÚ v březnu 2006 vydal část plánu využití rádiového spektra pro kmitočtové pásmo 380-470 MHz (březen 2006) a stanovil konkrétní požadavky na takovou síť, včetně požadavků na použitou technologii.

Technologie CDMA, jejíž využití je v této mobilní síti uvažováno, byla dosud využívána především pro služby širokopásmového mobilního přístupu k síti Internet. Podle názoru ČTÚ lze proto očekávat, že i s ohledem na některá omezení z hlediska dostupnosti koncových terminálů, a to i jejich současné nekompatibility s terminály standardů GSM i UMTS, budou nabízeny především tyto typy služeb.

Diskuze (17) Další článek: Srovnání: jak je velký Apple iPhone

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Splnění podmínek, Operátor, Oficiální vyjádření, Čtvrt

Určitě si přečtěte