Další problémy pro Nokii: Indie požaduje miliardové daňové doplatky

Další problémy pro Nokii: Indie požaduje miliardové daňové doplatky

Indické úřady požadují po finském výrobci mobilních telefonů Nokia, aby za uplynulých několik let doplatil daně v objemu 20,8 miliardy rupií (7,7 miliardy korun). Firma však hodlá proti tomuto požadavku bojovat. Indie v poslední době agresivně vymáhá daně od zahraničních podniků, aby udržela pod kontrolou rozpočtový deficit a vyhnula se zhoršení svého úvěrového ratingu. Daňové spory nyní s Indií vedou také například firmy Royal Dutch Shell, Vodafone Group a LG Electronics.

Klepněte pro větší obrázek
Stephen Elop na tiskové konferenci na veletrhu MWC 2013 (foto: Nokia)

Nokia se nyní potýká s poklesem tržeb a úbytkem rezervní hotovosti. Uhrazení daňových nedoplatků požadovaných indickými úřady by její finanční obtíže ještě prohloubilo. „Nokia trvá na svém názoru, že postupuje zcela v souladu s místními zákony i bilaterální daňovou dohodu uzavřenou mezi vládami Indie a Finska, a bude se usilovně bránit,“ uvedla firma v reakci na požadavky.

Nokia letos (poprvé za více než 20 let) nevyplatí žádnou dividendu, aby měla dostatek hotovosti pro posílení své pozice na trhu. V loňském roce objem její hotovosti klesl o 22 % na 4,4 miliardy eur. Firmu drží nad vodou hlavně rozvojové trhy – Čína nebo právě Indie…

Témata článku: Nokia, Hospodaření a finance, Indie

20 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Marek Gabík 29. 3. 2013 14:30:21
    Asi za to dostanu plno mínusů :) Ale tohle je slušnej bulvár. Takovej...
  • Hawkey1234 29. 3. 2013 12:57:36
    Jak mohla Nokia v posledních letech vyplácet dividendu, když nebyla v...
  • anawarr 29. 3. 2013 9:05:14
    vidím to obráceně. pokud by nokia (všechny firmy), řádně a včas platila...
Určitě si přečtěte


komerční sdělení

Komerční sdělení