Definitivní konec kapesních počítačů Sony Clié

Společnost Sony se loni v červnu stáhla ze západních trhů s kapesními počítači. Odešla z Ameriky a Evropy, PDA Clié zůstala jen v Japonsku. Byl to neočekávaný tah a začalo se spekulovat, že Sony připravuje nové komunikátory. Napovídalo tomu i prohlášení firmy, že „zvažuje produkci jiných kapesních zařízení, která ale nebudou kapesními počítači“. Od té doby se ale už žádný nový kapesní počítač určený pro Evropu neobjevil, Sony začala prodávat pouze svůj MP3 přehrávač Vaio Pocket.

Teď je navíc definitivní konec. Sony oznámila, že už ani v Japonsku se neobjeví žádný nový model kapesního počítače Clié a že v červenci končí s výrobou všech současných modelů. Náhradní díly a servis bude dostupný ještě následujících šest let. Ještě rok bude v provozu specializovaná telefonická infolinka, potom přejde na infolinku produktů Vaio.

První kapesní počítač Sony Clié se objevi v roce 2000. Byla to pořádná vzpruha do prostředí platformy Palm, Sony dlouhou dobu táhla vývoj kapesních počítačů této třídy dopředu. Společnosti PalmSource, která operační systém PalmOS vyvíjí, teď chybí silní partneři. Kromě sourozenecké firmy PalmOne nemá v portfoliu nikoho, kdo by to s PalmOS myslel opravdu vážně. Kompletní přehled současných a plánovaných produktů založených na platformě Palm najdete zde.

Zdroj: TechJapan


Proč Sony s Clié končí? Není žádné tajemství, že prodej kapesních počítačů stagnuje, na rozdíl od chytrých telefonů a komunikátorů, jejichž podíl je vyšší a vyšší (podrobněji zde). I když si PDA najdou svoji skupinu uživatelů, která na ně právem nedá dopustit, chytré telefony většině běžných lidí stačí.

Tip: přečtěte si úvahu, proč jsou chytré telefony lepší než kapesní počítače

Nebo si myslíte, že odchod Sony ze světa kapesních počítačů má jiný důvod?

Diskuze (6) Další článek: Sagem myX-8: elegantně zabalený špičkový displej (test)

Témata článku: Sony, Počítač, Kapesní počítač, Son, Definitivní konec, Konec

Určitě si přečtěte