dTest pro Android: informace vždy po ruce

Magazín dTest se zabývá testováním produktů, informováním spotřebitelů o svých právech, poskytuje rady při reklamacích, varuje před nekalými praktikami prodejců a informuje o nových zákonech. Jedná se o projekt neziskové organizace Občanského sdružení spotřebitelů TEST, které bylo založeno již v roce 1992. V uplynulých dnech se na Google Play objevila aplikace dTest, která všechny výše uvedené benefity umí vměstnat do kapesního podání, které je vždy po ruce ve vašem smartphonu s Androidem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První spouštění aplikace a pobídka k přihlášení. Pokud nejste přihlášen, můžete si v rámci aplikace aktivovat časově omezené členství.

Přestože je časopis dTest a členská verze na webu vydavatele zpoplatněna, do mobilní aplikace se dostanete i bez přihlášení. Základní informace naleznete v sekci Výsledky testů. Vybírat si můžete z různých kategorií, ve kterých se dané testy nacházejí. Několik ukázkových testů je k dispozici zdarma, pokud budete chtít vidět detaily o testovaných produktech, bude třeba přejít na placenou verzi. Pro zakoupení přístupu do všech testů vybrané kategorie bude třeba zaplatit 149 Kč (rozhodně to není pro uživatele nikterak výhodné), mnohem lépe se ale jeví 200 Kč měsíční poplatek, který vám zpřístupní měsíční přístup do členské sekce v aplikaci i na webu. V plné verzi programu pak máte u testovacích produktů zobrazeny procenta a popis, jak v různých subtestech obstály. U většiny testů najdeme i nákupního průvodce o tom, na které aspekty zboží je třeba se zaměřit, tyto všeobecné informace jsou však také zdarma. Tím jsme objasnili i funkci druhé položky na hlavní stránce aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Procházení mezi testy, nákupní průvodce k výběru GPS navigace. Seznam zakázaného zboží v sekci Jídlo+ pití. Katalog éček na první pohled ukazuje, které přidatné látky jsou nevhodné ke konzumaci, po otevření zjistíte o daném éčku základní informace. Se čtečkou čárových kódu se nám spolupráce nepodařila navázat.

Ve třetí najdeme pravidelně aktualizovaný seznam nebezpečných produktů, se kterými se můžete v našich obchodech setkat a důvod, proč byly do této sekce zařazeny. Seznam nebezpečných výrobků je přístupný i neplatícím uživatelům. To stejné platí i pro katalog přidatných látek, neboli „éček“. V seznamu jsou šedě zobrazená „neškodná“ éčka, nebezpečná zase červenou a výstražným vykřičníkem. U každé přidatné látky je k dispozici krátký popis a skupina, do které spadá. Sám bych určitě ocenil i barevné podbarvení u skupin, barviva by se tak hned na první pohled lišila od stabilizátorů, konzervantů nebo regulátorů kyselosti. Na druhou stranu je seznam cenným pomocníkem při nákupu potravin, v seznamu můžete rychle dané éčko vyhledat a zjistit si o něm základní údaje a jeho vhodnost pro případnou konzumaci.

Pátá položka je nazývána Poradna. Najdete zde něco na způsob FAQ (často kladených spotřebitelských otázek), na které je rovnou odpovězeno. Pro radu si můžete z aplikace zavolat i na infolinku dTestu nebo objednat předplatné. Externě si lze z Google Play nainstalovat aplikaci Barcode Scanner, která má posloužit pro snímání čárových kódů. Interakce s aplikací ale nefunguje. Na displeji sice vidíte informaci, že byl nalezen produkt, později ale aplikace dá zprávu o tom, že žádný produkt v databázi nalezen nebyl. A to jsem zkoušel i ty nejznámější značky piva i mléčných produktů. Bez úspěchu.

Závěrem

Aplikace na první pohled nabízí jednoduché a přívětivé uživatelské rozhraní, potěší i základní vyhledávání mezi škodlivými výrobky a éčky. Bez předplatného se ale nedostanete ke kýženým výsledkům testů. Trochu nám také vadí neustále načítání dat z internetu, občas jsme se při otevírání některých testů načekali. Uvítali bychom možnost načtení dat dopředu, abychom s aplikací mohli rychle pracovat i v offline režimu. Mimo verze pro Android je nyní dostupná stejnojmenná aplikace i pro iOS s identickým vzhledem a funkčností. Pokud jste předplatitelé dTestu, určitě aplikaci po ruce oceníte, pokud nejste, můžete i přesto využít řadu bezplatných informací pro správné nakupování.

 

Diskuze (19) | LG Optimus L9: velký displej za málo peněz [recenze]

Témata článku: iPhone, Android, Mobilní aplikace, Nákup a ceny, dTest, Informace

Určitě si přečtěte

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

** Stojíte o In kartu, ale nikdy se vám nechtělo ji složitě vyřizovat? ** S aplikací Můj Vlak je to snadné, fyzicky už kartu potřebovat nebudete ** 25% sleva na tři roky vyjde na necelou tisícovku, pro mladé 490 Kč

Dnes | Pospíšil Aleš | 10

BlackBerry Motion: Tak trochu jiný Android [recenze]

BlackBerry Motion: Tak trochu jiný Android [recenze]

** Ostružina bez klávesnice, která se musí spolehnout na jiné přednosti ** Surový výkon to určitě nebude, navrch má naopak software ** Zařízení je určeno pro ty, kteří vědí, co od mobilu chtějí

14.  1.  2018 | Láska Jan | 19