Duel: Siemens CX65 a Alcatel One Touch 756

Ve střední třídě to pěkně vře. Telefonů je v současné nabídce opravdu hodně a na trh jsou přiváděny stále nové modely. V cenové hladině do sedmi tisíc korun patří mezi nejlepší mobily Siemens CX65 a Alcatel One Touch 756. Který z nich vyhraje ve vzájemném srovnání?

Když se Siemens CX65 objevil na českém trhu, rychle se zařadil na prodejní špičku a stal se jedním z nejoblíbenějších telefonů, což mu zůstalo dodnes. S elegantním designem přinesl i velký displej a pořádnou nálož funkcí, která většině zájemcům o mobil do sedmi tisíc korun bohatě dostačuje.

Trochu se zpožděním zasáhl do krutého boje i konkurent od Alcatelu s označením One Touch 756. A může se chlubit v podstatě stejně: má velký a kvalitní displej, nevtíravý elegantní design bez zbytečných výstřelků a hromadu funkcí. Na rozdíl od Siemensu je však výrobcem pasován do role multimediálně zaměřeného přístroje.

Mnoho lidí, kteří zvažují nákup nového mobilního telefonu střední třídy váhají právě mezi těmito modely. Pokusíme se nyní o jejich srovnání, aby si každý mohl udělat obrázek o tom, který telefon by mu vyhovoval více.

Alcatel OT 756 Siemens CX65
Dnešní dva soupeři

Vzhled a konstrukce

Pokud se díváme na telefony v nejběžnějším barevném provedení, tzn. Siemens v šedivé a Alcatel ve stříbrné, jsou si na první pohled docela podobné. Oba zaujmou velikým displejem, elegantním ztvárněním a barevně vyváženým designem i klávesnicí bez velkých experimentů. Alcatel se však zdá na první pohled trochu kompaktnější a budí dojem telefonu z vyšší třídy. Siemens se sice také nedá zahanbit, ale obzvlášť v zadních a bočních partiích v tomto ohledu hodně ztrácí.

  
Alcatel One Touch 756

Siemens má displej posazený o trochu níž a pro klávesnici tak zbylo méně prostoru než u konkurenta, což má za následek větší zalamování palce. Po stránce ergonomie a ovladatelnosti jsou však obě klávesnice dobře zpracované. Tlačítka jsou velká a dobře rozdělená, v obou případech doprovází stisk jemné cvaknutí. Siemens trochu ztrácí, protože jeho tlačítka mírnou vůli, kdežto u Alcatelu drží vše jak má.

  
Siemens CX65

Žádná velká extravagance se u těchto rivalů nekoná. Jediným prvkem, který je trochu nezvyklý, je velké zrcátko pro autoportréty na zadním krytu Alcatelu. Nějak však nenarušuje střídmý design celého telefonu. Siemens zrcátko nemá a jediným ozdobným prvkem zadní části je stříbrný lem okolo čočky fotoaparátu. Telefon se ale může pochlubit schopností vizuálního upozornění díky dvěma bíle zářícím diodám, které jsou nenápadně ukryté v oblasti nad displejem.

 
Velké zrcátko fotoaparátu Alcatelu • skryté signalizační diody se nachází po stranách reproduktoru

Oba telefony mají v horní části nezbytné poutko pro uchycení šňůrky na krk a u Alcatelu hned vedle něj najdeme okénko infraportu. Siemens má toto okénko na levém boku, což je možná praktičtější. Zesilovací nebo jiná tlačítka po stranách žádný z telefonů nemá. Ve spodní části pak nalezneme konektory: u Siemensu klasický univerzální datový, Alcatel má pouze zdířky pro nabíječku a handsfree – datový kabel se dá připojit pouze pomocí konektoru schovaného pod zadním krytem, což je oproti německému protějšku značná nevýhoda. Tato možnost navíc není oficiálně podporovaná.

 
Univerzální konektor Siemensu • Alcatel má ve spodní části oddělené konektory pro nabíječku a handsfree

Zadní kryt Alcatelu je dobře uchycený a skrývá pod sebou baterii Li-Ion s kapacitou 950 mAh. V útrobách Siemensu se schovává baterie stejného typu, ale s kapacitou pouze 750 mAh. Uchycení krytu se zdá být trochu ledabylé, ale vše pevně drží. Oba telefony se však neubrání nepříjemnému vrzání, Siemens je na tom ale o poznání lépe.

Na závěr hodnocení konstrukce nechme hovořit čísla:

  Alcatel OT 756 Siemens CX65
výška 106 mm 108 mm
šířka 46 mm 46 mm
tloušťka 19 mm 18 mm
objem 92,6 cm3 89,4 cm3
hmotnost 92 g 90 g
výdrž při hovoru 540 min 330 min
výdrž v pohotovosti 250 h 300 h

Jak je vidět, rozměry obou telefonů se liší pouze minimálně a také v oblasti hmotnosti jsou velice vyrovnané. Tady je to čistá remíza. Ale v oblasti výdrže je znát vyšší kapacita baterie Alcatelu, která se znatelně projeví i v praxi. 

Pohodlné klávesnice

Hlavní ovládací prvek u Alcatelu není kupodivu joystick, ale čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Ovládání je velmi snadné a nedochází k nechtěným překlikům a podobně. Joystick najdeme naopak u Siemense. Lze jím pohybovat v pěti směrech a přesto, že je jeho ovládání poměrně jisté a palec nemusí opustit stanovenou pozici, na Alcatel si zvyknete rychleji a bude se vám ovládat o trochu lépe.

  
Klávesnice Siemensu • ovládací pětisměrný joystick • klávesnice je decentně bíle podsvícena

Oběma mobilům by prospělo lepší umístění kontextových kláves. U stříbrného elegána jsou pouze velice úzká a přehmaty na tlačítka pod nimi jsou na denním pořádku. U Siemensu tlačítka obklopují joystick a opět se snadno přehmátnete s vedle umístěnými klávesami na okrajích.

  
Klávesnice Alcatelu • hlavní ovládací skupina • modré podsvícení je až příliš silné

Podsvětlení klávesnic obou telefonů v podstatě vyjadřují zaměření mobilu a styl značky. Decentní Němec spoléhá na nevtíravé, bílé osvětlení, kterému by možná neškodilo trochu přidat na intenzitě. Francouz dává okamžitě najevo, že je mobil určený pro zábavu a neskrývá své emoce v podobě sytě modrého světla, které vyzařuje ze šesti diod. Zde by zase naopak bylo vhodnější na intenzitě trochu ubrat, v tmavém prostředí z takové záře až oči přecházejí.


V druhé kapitole shodnotíme displeje, ovládání a prostředí nabídky a podíváme se jak si v přímém srovnání povedou integrované fotoaparáty obou telefonů.

Témata článku: Alcatel, Siemens, , Alcatel One Touch 756, Siemens CX65, Solidní telefon, One Touch, Následující část, Pohodlná práce, První cíl, Vynikající vlastnost, Pořízené video, Snadná práce