Dvakrát rychlejší EDGE už na podzim

Dvakrát rychlejší EDGE už na podzim

Není žádným tajemstvím, že situace s pokrytím ČR signálem sítí třetí generace je žalostné – kromě dvou dalších ostrůvků je pokryta pouze Praha a Brno, a to pouze u jednoho operátora ze tří. S nadějí vzhlížíme ke spásné zkratce LTE, ale abychom opět nebyli zklamaní…

O něco reálněji vyhlíží nově představená technologie Dual Carrier EDGE od Nokia Siemens Networks. Jak už název naznačuje, jedná se o zdvojnásobení rychlosti v současnosti používané technologie EDGE. Dual Carrier EDGE je prvním krokem k EDGE Evolution, které by mělo posunout teoretické maximum pro download až na 592 kbit/s. Pokud si klepeta na čelo a říkáte si „implementace jako implementace, to už raději rovnou LTE“, pak byste měli vědět, že Dual Carrier EDGE je řešení softwarové. Jeho implementace by tedy měla být pro operátory řádově levnější. První zákazníci (tedy operátoři) se dočkají na podzim letošního roku.

Bez zajímavosti nejsou ani další plány Nokia Siemens Networks. Následujícím krokem bude tzv. EGPRS 2, které dále podpoří uživatelskou zkušenost i přenosové rychlosti na uplinku a downlinku. Toto řešení přinese rychlost až 1,2 Mb/s na downlinku a zdvojnásobí rychlost na uplinku na 473 kbit/s, čímž dosáhne čtyřnásobných rychlostí oproti dnešnímu EDGE.

Technologie GSM/EDGE od Nokia Siemens Networks jsou v provozu u 260 operátorů ve 117 zemích. Zdali se však rychlejší EDGE objeví i u některého z českých operátoru zatím není známo.

Témata článku: Ostatní

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mmarek26 7. 5. 2008 0:51:12
    jen se zeptam zda je v tomto neco noveho? bude EDGE 2 implementovane brzo...
  • MASH 9. 4. 2008 23:44:14
    Navic Sony-Ericsson do vsech svych telefonu implementuje podporu EDGE......
  • andre (novy) 9. 4. 2008 19:48:06
    no ono je to tezky u O2 s datama, tam kde lze ADSL, se moc neposiluji...

komerční sdělení

Komerční sdělení