E15: Příchod virtuálních operátorů má usnadnit nový zákon

E15: Příchod virtuálních operátorů má usnadnit nový zákon

Konkurenční prostředí na tuzemském telekomunikačním trhu je poměrně omezené, trh je rozdělen a zákazník konkurenční boj příliš nepociťuje. A nelíbí se to hlavně operátorům pevných linek, ti by rádi situaci změnili, a to novelizováním telekomunikačního zákona. Nelíbí se jim, že ačkoli mobilní operátoři běžně nabízí i služby založené na pevné telefonní lince, jim jsou mobilní služby zapovězeny. Tématu se věnoval Ekonomický deník E15. 

Problém je v tom, že nikdo z naší operátorské trojice nechce do své sítě pustit takzvaného virtuálního operátora a pronajmout tak svou infrastrukturu. Jak všichni dobře víme, zatím s projektem virtuálního operátora neuspěl nikdo a není to tím, že by nebyl zájem...

Klepněte pro větší obrázek
Fixní operátoři i další zájemci o mobilní segment si u nás zatím mohou leda tak trhat vlasy

Zrovna v pondělí jsme psali o zájmu nadnárodního operátora Orange, ale podle E15 mají zájem také tuzemští fixní operátoři jako České radiokomunikace nebo GTS Novera. Jinde v Evropě jsou přitom virtuální operátoři běžná záležitost, nabízejí sice jen základní služby, ale zato jsou flexibilnější a dovedou nabídnout nižší cenu. Ale zpět k nové legislativě, ta by mobilním operátorům nařizovala s „virtuálními“ zájemci jednat, spory by řešil Český telekomunikační úřad. Ten ale není jako orgán zajišťující regulaci příliš vidět a svou ne příliš aktivní rolí jde spíše mobilním operátorům na ruku. Poslanci budou novelu projednávat v nejbližších měsících, platit by mohla ještě letos.

Zdroj: E15

Diskuze (8) Další článek: Garmin Nüvi 550: do sucha i do vodičky (test)

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Vir, Operátor, Virtuální operátor, Příchod

Určitě si přečtěte